Tradiční sraz historických autobusů a nákladních automobilů potrápil déšť. Akce s názvem Zlatý bažant 2014 ale 
i tak vyšla v sobotu na výbornou.

Na dvě desítky krásných strojů, které byť osmdesát let staré, rozzářily nejprve prostor přednádraží v Kolíně, následně poděbradskou kolonádu a nakonec zaparkovaly před vlakovým nádražím 
v Nymburce.

„Vidíš ty fotky? Tak takhle ten autobus vypadal, než ho pánové začali ve volných chvílích po práci dávat dohromady," ukazoval fotografie vystavené na skle vypiplané Karosy T500HB z roku 1956 děda Kamil Novotný z Lysé nad Labem vnoučkovi Míšovi. A právě zájem a zářící očka malých obdivovatelů byla jistě ta správná satisfakce nadšencům, kteří dokázali z doslova šrotu udělat stroje, které vypadají, jakoby právě opustily výrobní linku.

„Jéje, jakpak bych si nepamatovala. Tímto autobusem jsme byli s mužem několikrát v Mariánských Lázních na zájezdu," usmívala se Anežka Kolomazníková a vzpomínala u naleštěné zájezdové Škody 706 RTO Lux. Díky tomu, že byly některé autobusy na nymburském nádraží přistaveny k nástupním ostrůvkům a byly opatřeny dobovou cedulkou, kam jedou, mnoho lidí starší generace se na okamžik vrátilo v čase. „Kdyby nebyla sobota odpoledne, ale šel bych tudy po ránu a rozespalý, asi bych normálně nastoupil a jel do práce," smál se důchodce Pavel Prouza z Nymburka, který prý typem Škoda 706 RO jezdil jako dvacetiletý v padesátých letech denně z Poděbrad do Kolína.

Tentýž autobus zaujal také devítiletého Lukáška Kvíze 
z Nymburka, který sní o tom, že bude řídit autobus jako děda Vladimír. „No, asi ne," s úsměvem odpovídala maminka Pavla, zda bude synek dalším autobusákem v rodině.

Na Zlatém bažantu byly krom autobusů také krásně zrenovované nákladní automobily. Kvůli deštivému počasí letos bohužel chyběl oblíbený Škoda 706 RTO vyhlídkový v provedení „kabrio," tedy bez střechy.