Akce nese název 30 metrů sametu. Škola bude od 11 hodin dopoledne přístupná veřejnosti. Ta si může ve třídách prohlédnout výstavy z prací studentů s dobovými předměty s názvem Jak se žilo na našim. K vidění bude i další výstava Svět v letech 1939–2019, která shrne milníky doby očima současných studentů. Na plotě školy bude k dispozici exteriérová výstava Listopad na plotě o atmosféře let 1989 a 1990.

Stylová bude tentokrát i kulinářská akce Restaurant Day, která se uskuteční od 11 hodin v Komenského ulici. „Akce se tentokrát ponese v duchu socialismu, ale určitě se najde spousta pokrmů moderní kuchyně. Vyzýváme místní, přijďte se také zúčastnit Restaurant Day jako kuchaři a ukažte nám jaké dobroty jste nejen za socialismu měli na talíři,“ vyzývají organizátoři. O hudební doprovod se postará Tea Jay Ivo. Jde o hudebníka Iva Pospíšila, který se před revolucí pohyboval kolem undergroundových kapel a později založil skupinu Garáž.

Průvod vyjde od gymnázia směrem k náměstí v 15 hodin. Shromáždění v centru města začíná v 15.30. „Máte doma staré klíče, které již nepoužijete? Přineste je s sebou. Společně tak vytvoříme Srdce svobody,“ vyzývá Lucie Trejbalová z Nymburského kulturního centra.

Oslavy se chystají také v sousedních Poděbradech. V lázeňském městě se hlavní program chystá už na dnešek. V 17 hodin projde Lázeňskou kolonádou lampionový průvod. O hodinu později začne na náměstí velký koncert. Ten zahájí místní pěvecké sbory. Po nich dojde na vzpomínky aktérů událostí kolem listopadu 1989. Premiéru bude mít dokument Poděbrady na vlnách sametu. Akci zakončí koncert skupiny Missa, což je revival Karla Kryla.

V Milovicích věnují výročí Listopadu nedělní akci, která začíná v 16 hodin v atriu radnice. Také Milovičtí by měli dorazit se starými klíči, které byly jedním ze symbolů revoluce a kterými „obroste“ strom v atriu radnice.

V Městci Králové se připojí k celorepublikovému Festivalu svobody. V sobotu ve 14 hodin zasadí na náměstí Lípu svobody. „Při této příležitosti zazní vzpomínky pamětníků Občanského fóra. Pamětní desku odhalí starosta města, zazní česká státní hymna a píseň Ach synku v podání pěveckého souboru Iuventus, Gaude!“ uvedla Lucie Kolářová z místního Okrašlovacího spolku.