Špatnou zprávou je, že denně se na Nymbursku vypíše trojnásobek žádanek na provedení testu, než je stávající kapacita schopna zvládnout. Důsledek je jasný: čím dál delší čekací doba. Lidé, kteří se objednávali toto úterý, dostali termín k odebrání vzorku až na další pondělí.

Situace je špatná i přesto, že u odběrového místa v Nerudově ulici na parkovišti u zadního vchodu do nemocnice zprovoznili druhou administrativní buňku. „Tím jsme kapacitu opět navýšili. Zájem je však tak obrovský, že rezervační systém je stále plný několik dní dopředu,“ potvrdila mluvčí nemocnice. Nezastaví se ani telefonistka, která má na starosti objednávkový systém. Denně odbaví 300 až 350 hovorů.

Nymbursko bylo jedním z posledních regionů ve středních Čechách, kde odběrové místo chybělo. Od jeho spuštění minulý týden přijímá ty, kteří mají žádanku od lékaře nebo hygieniků a zároveň jsou zaregistrováni v systému, kdy mají přidělen den a přesný čas na dostavení se k odběru.

Zejména v deštivých dnech se však stává, že objednaný potencionálně nakažený pacient nedorazí. „Prosíme všechny, kteří se u nás objednají na odběr a nakonec se nechají odebrat jinde či nemohou přijít z jiných důvodů, aby svou rezervaci zrušili a uvolnili tak místo někomu jinému,“ vyzývá Barbora Jánská. Jedním z důvodů nedostavení se k odběru je zřejmě i deštivé počasí, kdy je počet lidí, kteří jsou objednaní a nepřijdou, dvakrát vyšší.

Nymbursko: přes 1 200 nakažených
Co ještě před několika týdny bylo číslo počtu nakažených za celý kraj, je v současné době číslo za jeden okres. Na Nymbursku je ke středečnímu dopoledni evidováno 1 235 nakažených. Počty denně stoupají o desítky. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel je číslo nakažených velmi podobné. Ke dnešku je to na Nymbursku 1 195 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jinými slovy, v současné době je v průměru nakažen přibližně každý stý obyvatel okresu.

Od začátku pandemie na jaře se na Nymbursku nakazilo celkem 1759 lidí. Aktuálně je jich vyléčených 549. S covidem – 19 zemřelo v našem regionu 17 lidí.