Mezi kandidujícími osmnáctiletými má hned dva na kandidátce poděbradská ODS. Na 13. místě je to Marek Kubát. Výrazně výše, na 4. místě kandidátky, je rovněž osmnáctiletý student Jakub Rejchrt. Ten se kromě politiky zajímá také o počasí. Což dokazuje fakt, že je Ireportérem České televize a například 12. května mohli všichni vidět na obrazovkách jeho záběry silného deště z Poděbrad.

Své mládí při vstupu do komunální politiky nevidí jako handicap. Naopak. „Protože jsem mladý, mám na celou řadu věcí nezkažený názor. Taky si myslím, že je politiku potřeba omladit, aby se v ní mísila zkušenost s mládím. Když se podívám na vrcholnou politiku u nás v České republice, je mi z toho smutno,“ říká jeden z nejmladších kandidátů.

Už také prokázal, že mu rozhodně nechybí smysl pro humor. V diskuzi pod kandidátkou jej příznivkyně extrémních uskupení označila za příliš mladého a nezkušeného. Na to jej ve zjevně sarkastickém a ironickém komentáři označil jeden z diskutujících za „agenta vítačů a bruselských kolaborantů a vlastizrádců. Tady mladého muže totiž platí Soros!“ Mladý kandidát odpověděl plynnou maďarštinou. „Děkuji vám za vaše připomínky k dialogu. Velmi mě obohatily.“

Na opačném věkovém pólu stojí dva kandidáti. V Nymburce na kandidátce číslo 3 hnutí Pro Nymburk s podporou TOP 09 je na 20. a prakticky nevolitelném místě důchodce Josef Fábin. V nedalekém Stratově se za komunisty uchází o místo ve zdejším zastupitelstvu Rudolf Dudík. Oba pánové by v případě zvolení slavili na konci volební pětiletky 92 let!

Právě komunisté mají tradičně nejstarší kandidátky ze všech. Jako příklad můžeme vybrat tu v Nymburce, ze které rozhodně nečiší mladická energie. Nejmladšímu kandidátovi na třetím místě, traťovému strojníkovi Michalu Chaloupkovi, je 43 let. Druhou nejmladší kandidátkou je recepční Růžena Lipšová, které je 63 let! Průměrný věk komunistického kandidáta v Nymburce činí neuvěřitelných 68,4 roku.

V absolutních číslech však Nymbursko v aktivitě výrazně mladých nebo naopak těch nejstarších nevybočuje z běžného průměru. Kandidátů mezi 18 a 29 lety jsou na Nymbursku necelá 2 procenta ze všech kandidujících. Více než 65 let je pak 1,2% kandidátů z našeho regionu.

Mládežníci versus senioři