V historii Nymburka vlaje tibetská vlajka na radnici teprve podruhé. Předchozí vedení radnice se odmítala k akci připojit především kvůli strachu z možné reakce čínských investorů v průmyslové zóně. Toho se však nové vedení radnice neobáválo už loni. „K žádnému narušení vztahů to nepovede. Naopak s nimi můžeme jednat sebevědomě jako s rovnoprávnými kolegy, ne z pozice mladšího bratra,“ zdůraznil před rokem Fojtík. Ozval se tedy po loňském premiérovém vyvěšení tibetské vlajky někdo s protestem či hrozbou omezení obchodních vztahů? „Neozval se nikdo, žádný protest nepřišel. Číňané rozlišují, když jde o obchod. A my samozřejmě chceme prezentovat, že máme na věci kolem Tibetu svůj názor,“ řekl aktuálně starosta.

Prakticky stejné důvody má i Tomáš Drobný, starosta Kostelní Lhoty, kde vyvěšují tibetskou vlajku každoročně. „Chceme spolu s dalšími městy a obcemi připomenout, že v minulosti a vlastně dodneška dochází na tomto území k útlaku obyvatel,“ uvedl Drobný.

Kromě Nymburka a Kostelní Lhoty se v našem regionu k akci připojují i Poděbrady, Křečkov, Podmoky, Opočnice a Kostomlaty nad Labem. Pestrobarevná tibetská vlajka je k vidění také na dvou školách: na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce a na Střední zemědělské škole a Střední odborné škole v Poděbradech.

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel Číny. 

Akce probíhá každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. 

Při povstání v roce 1959 zahynulo přes osmdesát tisíc Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. Letos se podle organizátorů ze společnosti Lungta k akci připojuje 734 radnic a 91 škol z celé republiky.

Tibetská vlajkaZdroj: Deník