Více než tři stovky odrůd jiřin mohou milovníci těchto květin zhlédnout během Jiřinkových dnů, které se už po patnácté konají o víkendu ve slovečském zahradnictví Dahlia.

Součástí akce bude i výstava mečíků, begonií, pelargonií, fuchsií, lilií a růží. Představí se i specialisté na ochranu a výživu rostlin včetně včelařské firmy. V areálu zahradnictví bude k vidění výstava dřevěných soch.

Jako každý rok vymyslel zahradník Luděk Brzák velmi bohatý doprovodný program, při kterém se už tradičně budou křtít nové odrůdy jiřinek. „Tentokrát půjde o křest několika odrůd zakrslých jiřinek. Budou pojmenovány po známých večerníčkových postavách k letošnímu 50. výročí vysílání televizního Večerníčka. Křtu se osobně zúčastní herec Josef Dvořák," uvedl Luděk Brzák s příslibem, že kdo z dětských návštěvníků přijde s večerníčkovou čepicí, dostane malý dárek. Křest nových jiřinek je v plánu ve 14.30.

V sobotu se návštěvníci také dočkají ukázek vazby květin, které do zahradnictví přivezou aranžérky ze zahradnické školy v Kopidlně. „Předvedou vazbu kytic a dekorací do okrasných dýní z jiřin, mečíků a chryzantém," zve i na další aktivity Jiřinkových dnů Luděk Brzák s tím, že po celý den bude k dispozici kočár s koňmi, který odveze zájemce na místní chovatelskou výstavu.

Nedělní odpoledne bude patřit country hudbě a tanci. 
K poslechu zahraje skupina Kocábka z Trutnova, která je zajímavá tím, že je složena výhradně z dámských hudebnic. Od 14.30 se přítomným představí orientální tanečnice s živým hadem.

A kdo se ještě nenabažil květin a poradenství, může se podívat na ukázku tvarování bonsají a prezentaci méně známého japonského umění suiseki neboli krása kamenů pod vedením odborníka na pěstování bonsají.