„Podařilo se něco krásného. Vybudovali jsme Ekocentrum v nádherném prostředí lužního lesa na místě bývalé Klicperovy hájenky. Rozhlédněte se kolem, já více nebudu mluvit, mě to zase dojímá k slzám," řekl na úvod slavnostního otevření Ekocentra v lokalitě Huslík jeho duchovní otec Luboš Vaněk.

Jeho radost z dokončeného díla je oprávněná. Ekocentrum spojuje hned několik základních funkcí. Jednou z nich je Záchranná stanice pro zraněné živočichy, která se z kapacitních důvodů, a také kvůli přísnějším předpisům 
o umístění stěhuje z Pátku právě na Huslík. „Toto nové centrum dokáže přijmout přibližně 1 tisíc živočichů, momentálně jich je umístěných přes tři stovky," uvedl Vaněk.

A tak se slavnostní hosté včetně hejtmana Miloše Petery mohli přímo ve výběhu pomazlit s tříletým jezevcem nesoucím jméno Tlusťoch. „Ten už je ochočený a využívá se třeba i při natáčení večerníčků s panem Chaloupkem," poznamenal vedoucí stanice. „Tak tohle už se mi asi nikdy nepoštěstí," liboval si hejtman s přítulným Tlusťochem v náručí.

U jezírka je k vidění párek vyder, ve voliérách se zotavují orel, sova pálená či čáp černý.

V areálu jsou místnosti potřebné pro veterinární zákroky. Součástí budov jsou ordinace, rentgen, místnost intenzivní péče či izolační místnost pro zvířata s přenosnou nemocí. Zvířata do stanice doputují například po střetech 
s auty, zásahy elektřinou na drátech vysokého napětí nebo třeba po zemědělských pracích na polích. V současné době se v jednom z výběhů prohání i mladí srnečci, z nichž jeden má useknutou část nohy, jelikož nestihl na poli utéct před sekačkou.

Druhým hlavním posláním nově vybudovaného Ekocentra je výchova mládeže, ale 
i dalších zájemců. „Ještě nás čeká dobudování interaktivního dětského hřiště, uvnitř máme přednáškový sál, knihovnu, dobudováváme naučnou stezku, chystáme se budovat vodní tůně pro obojživelníky a vodní ptáky a v hlavě máme další projekty. Rozhodně nechceme zůstat stát na místě," konstatoval Vaněk.

Asi nejlépe tuto funkci popsal šéf středočeské veterinární správy Zdeněk Císař. „Výchova učící lásku k přírodě, zvláště v tomto prostředí, je velmi důležitá proto, aby nastupující generace měla lepší vztah k přírodě než generace před námi, i ta současná."

Starosta Poděbrad Ladislav Langr konstatoval, že město má další zajímavé místo, kterým se může chlubit před návštěvníky. „Vedle například lázní s parkem je to další místo, kam návštěvníky rád budu vodit," řekl Langr.

Hejtman Miloš Petera také zmínil další možný rozvoj Ekocentra. „Jsou tu předpoklady pro další rozšíření areálu. Pokud vedení přijde s dalšími smysluplnými projekty, je vedení kraje připraveno pomoci," uzavřel středočeský hejtman .

DŮLEŽITÉ ÚDAJE O EKOCENTRU

vybudování Ekocentra Huslík stálo 42 milionů korun. Z velké části je zaplatily evropské dotace a Středočeský kraj přispěl za poslední dva roky dotacemi za celkem 5,75 milionu korun. Na běžný provoz dostává stanice z krajského rozpočtu ročně 600 000 korun

ve středních Čechách působí čtyři Záchranné stanice pro zraněné živočichy. Ta na Huslíku je největší a patří mezi tři největší v celé republice. Loni přijali ještě v původním sídle v Pátku 1 300 živočichů, letos je to už více než 1 600

zajišťuje péči o volně žijící živočichy v působnosti měst Kolín, Jičín, Poděbrady, Nymburk, Český Brod, Lysá nad Labem, Brandýs nad Labem, Mladá Boleslav a Mnichovo Hradiště