To si však úplně nechtěl připustit Tomáš Laštovička, který nastoupil do 2.A na Základní škole Tyršova. „Já jsem se do školy těšil. Hlavně na spolužáky. Ale taky se těším na matiku,“ svěřil se mladík a potutelně pokukoval na maminku vedle sebe. To prvňáček ze stejné školy Karel Vacek se sice taky do školy těšil, ale… „Klidně bych jel ještě radši někam na výlet,“ přiznal po pravdě.

To jejich straší spolužáci ze druhého stupně měli jiné starosti. Úplně jiné. „Ty vole, ta Ema je snad ještě krásnější než na jaře. A jak je vopálená. Já ji snad vopravdu miluju,“ rozplýval se nad svojí spolužačkou borec ze sedmé třídy. „Zato ta Monika, podívej. Ztloustla jako prase,“ sfoukl ranní romantiku jeho spolužák. V jednom se však oba shodli. Na dotaz, co je ve škole čeká nejhoršího, je nenapadl žádný z neoblíbených předmětů. „Roušky,“ zaznělo jednoznačně.

Školáci z Tyršovky se tradičně shromáždili ráno na place před školou a vyslechli si projevy ředitelky i starosty. To vše proložené pouštěnou hudbou. O zvukový aparát se jako každý rok staral místní herec Jaroslav Šturma. „Dělám to tady už 32 let v kuse. Pokaždý prvního září a je to vždycky stejný. Projevy, já jim pustím třeba Michala Davida a jde se na to,“ konstatoval muž, jehož si řada místních vybaví v roli Pepina z dramatizací Hrabalových příběhů.

První školní den byl tradičně krátký, kolem půl deváté se valily průvody dětí s rodiči ze škol. „Jdu dát malou k babičce a letím do práce, mám volno jen do deseti,“ pospíchala jedna z maminek. Starší školáci bez doprovodu pak obsadili zastávky, parčíky u škol a probírali zážitky z léta. „Hlavně doufám, že zas nebudeme muset zůstat celej měsíc doma. Ne že bych byl tak nadrženej na učení, ale jsou věci, kvůli kterým chodím do školy rád,“ říkal tajemně jeden z těch, kteří už brzy přestoupí na střední školu.

Pak se začaly tvořit v ulicích Nymburka kolony aut, které ještě více ucpávaly autobusy, jimž skončil prázdninový režim a naopak neskončily objížďky, protože do dokončení kruhových objezdů u nemocnice je ještě dost daleko. K tomu po deváté znovu spustil déšť z kovově zatažené oblohy a letošní podzim tak podle všeho opravdu začal.