Investor ustoupil od původního návrhu, který obsahoval výstavbu dvou bytových domů a krytého sportoviště doplněného o tělocvičnu. „Dále byl sjednán převod pozemku vhodného pro výstavbu mateřské školy v minimální výměře 1 500 metrů čtverečních do vlastnictví města, přičemž investor zafinancuje základovou desku a předá příspěvek na stavbu školky ve výši za každou bytovou jednotku 30 tisíc korun,“ vysvětlil radní Zdeněk Vocásek podmínky původní dohody mezi městem a investorem, kterým je společnost Babín Nymburk.

Jak zaznělo v úvodu, investor své plány ale pozměnil. Původně plánovanou tenisovou halu z ekonomických důvodů stavět nechce. „Projekt byl upraven především s ohledem na aktuální nelehkou ekonomickou situaci. Otázka tenisové haly není jen o samotné výstavbě, ale také o následném ekonomicky udržitelném provozu takového zařízení. Při aktuální ceně energií by potenciální vstupné nepokrylo ani náklady na vytápění haly,“ vysvětlil Jiří Otta, jednatel společnosti Babín Nymburk.

Místo sportovní haly tak chce vybudovat třetí bytový dům. Podle jeho představ by tak v budoucnu stály na místě dva domy o 68 bytech a jeden disponující 38 bytovými jednotkami. Celkem tedy 174 nových bytů.

Vizualizace domova pro seniory v Nymburce.
Stavba domova pro seniory u Jankovic je v ohrožení. Investor se pře se starostou

V takovém případě však město chce jednat o nových podmínkách týkajících se výstavby nové školky. Po investorovi chce místo základové desky a finančního příspěvku vybudování celé nové mateřské školky i se zahradou na klíč.

„Město nemůže suplovat potřebu výstavby základní infrastruktury za investora. Proto jsem navrhl trvat na výstavbě mateřské školy pro 50 dětí v dané lokalitě na klíč včetně zahrady na náklady investora a vybudování chodníku od mostku lokality U Mrliny podél STK do prostoru, kde se má stavět,“ vysvětlil stanovisko města radní Vocásek.

Jenže takovým přístupem je investor překvapen. Město podle něj neměří všem stejným metrem. „Spoléhali jsme na aplikaci rovných podmínek pro všechny developery působící v rámci města. Zastupitelstvo schválilo v červnu plánovací smlouvu jinému developerovi na rozsah výstavby cca 130 bytů, avšak školku ani jiné požadavky nad rámec poplatků po developerovi nechtělo. V takové situaci se cítíme znevýhodněni a je pro nás obtížné přistoupit na návrh, abychom na vlastní náklady nad rámec poplatků provedli investičně náročnou výstavbu školky,“ konstatoval Otta.

Vítěz soutěže Vesnice roku 2022.
Foto: Povedlo se! Kostelní Lhota je Vesnicí roku 2022 v rámci celé země

Podle svých slov chce firma počkat s dalším jednáním po ustavení nového vedení města po volbách. „Jsme připraveni počkat na nové vedení města vzešlé z nadcházejících voleb, se kterým budeme hledat řešení, které bude spravedlivé a zajistí smysluplnou realizaci plánovaného projektu,“ doplnil investor.

Fakt, že na místě v budoucnu vyrostou bytové domy, je zřejmě nezvratný. Podle územního plánu se jedná o plochy smíšené obytné - městské.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.