Velmi příjemnou naučnou stezku v rámci Dne Země připravili pro děti na Velikonoční neděli pracovníci poděbradského Ekocentra spolu se Stanislavem Svobodou z odboru životního prostředí lyské radnice.

Přibližně třicítka rodičů s dětmi se vydala v neděli ze Šnepova ke zbytkům bývalého hradu Mydlovaru. Na začátku cesty vypustily děti za pomoci pracovníka poděbradského ekocentra Radko Samka dva ptáky, kteří se ke svému velkému štěstí dostali do Stanice pro zraněná zvířata v Pátku. Jako první se do volné přírody rozletěl Kalous ušatý, naše nejrozšířenější sova. „Kalouse přivezli do stanice po střetu s autem,“ vysvětlil Radko Samek a nechal jednoho z klučinů, aby ptáka vypustil. Druhá přišla na řadu poštolka. „Ta se zranila po nárazu na protihlukovou stěnu,“ popsal cestu poštolky do stanice Samek a vysvětlil dětem, že si oba ptáci musí nyní odpočinout od zajetí a pak se rozletí do lokalit, kde se usadí.

Poté pokračovala cesta lužním lesem, který podle odborníků v těchto dnech skýtá nejkrásnější podívanou. Nyní nejsou stromy ještě olistěné, kvetou koberce jarních květin, nelétají komáři a invaze kopřiv je zatím v začátku. „V lužním lese nyní můžeme vidět sasanky hajní, ptačinec velkokvětý, česnek medvědí, orsej jarní, lechu jarní, plicník lékařský nebo svízel přítulu,“ vyjmenovala několik nejznámějších druhů rostlin, se kterými se děti mohly přímo na místě seznámit, pracovnice ekocentra Diana Samková. Ta také celou cestu k hradu všechny druhy květin sbírala, aby je mohla ukázat. O stromech lužního lesa zase promluvil Stanislav Svoboda. Takže si děti mohly například zapamatovat, že v mydlovarském lese roste třeba slavonský dub letní nebo že zrovna teď kvete střemcha.