Katastrofálním povodním, které na jaře opakovaně ohrožují obce na řece Mrlině, jako Vestec, Křinec a další, by měla zabránit stavba tzv. suchého poldru Nepokoj na Štítarském potoce, který plánuje postavit Povodí Labe.

Poldr má vzniknout na území mezi Svídnicí u Dymokur, Novými Zámky a Zábrdovicemi u Křince v podstatě v místě zaniklého rybníka Nepokoj, který už v minulosti užívali lidé k regulaci velkých vod a měl by v době povodní pojmout miliony litrů vody. Součástí stavby by měla být i kompletní rekonstrukce tzv. mutínské hráze nad Křincem, která má zabránit jeho přelití.

K záměru se už kladně vyjádřil Středočeský kraj. Starostové obcí však mají řadu výhrad.

„V první řadě to trvá dlouho. Povodně byly v roce 2003, tehdy se tvářili, že to postaví do 14 dnů a čtyři roky uplynuly a nic. Jenže nikdo neví, co přijde příští rok, to asi musí spadnout dům nebo se někomu něco stát, aby se to pohnulo,“ je rozčílený starosta Jaroslav Janata z obce Vestec, která byla i při loňských povodních těžce zasažena.

„Mělo by to jít rychleji. Zatím teprve začalo územní řízení. To může trvat roky, je tam totiž spousta majitelů. Hlavně jde o to, aby to mělo potřebný efekt, za ty náklady,“ myslí si první muž Křince Milan Moc.

Investice za miliony korun má kritika v dymokurském starostovi Jaroslavu Červinkovi. „Když už poldr, tak mnohem lepší by bylo udělat mokrý než suchý. Proč těch deset hektarů plochy rovnou nezatopit. Udělat průtočný rybník, který by pak v době povodní vodu zachytil. Pozitivně by to působilo i v krajině,“ podotkl.

Povodí Labe se ani po opakovaných výzvách redakce k celé otázce zatím nevyjádřilo.

Obcím se přístup Povodí nelíbí. „Nikdo se nás na nic neptal. Rozhodl někdo někde a teď přišli s už hotovou věcí,“ rozčiluje se dymokurský starosta. Souhlas podle něj obec dá, protože protipovodňové opatření na Mrlině je nutně třeba. Červinka si ale myslí, že existuje i levnější řešení.

„Naši předkové například užívali systém tzv. zpětných klapek, díky kterým se voda mohla rozlít na louky, nikomu to nevadilo a nebylo to ani nákladné,“ řekl starosta.