Pod Bučickým Mlýnem u Roždalovic proběhlo v neděli 17. dubna tradiční Odemykání Mrliny, Labe a Labské cyklotrasy. Akce se konala na propagaci stezky Greenway Mrlina: Nymburk – Kopidlno – Jičín s odbočkou na Pramen Mrliny v Příchvoji 
u Sobotky.

V neděli ráno se pod penzionem Bučický Mlýn sešlo okolo 450 účastníků všech věkových kategorií včetně rodin 
s dětmi. Byli mezi nimi nejen vodáci, ale i cyklisté a pěší turisté, které do přírody vylákaly předcházející teplé jarní dny. Po Mrlině se plavilo tentokrát odhadem 250 lodí.

Rituál Odemknutí řeky proběhl na louce pod hrází Bučického rybníka krátce po 10. hodině. Provedl jej překvapivě syn výrobce Odemykacího klíče z Brandýsa nad Labem, který cestu na kanoi absolvoval ve společenském obleku 
a kravatě s háčkem ve vojenské uniformě. Nechyběl ani vodník v dokonalém kostýmu a s asistentkou. Následovala vodácká jízda přes Rožďalovice, Podlužany, Křinec, Vestec, Rašovice, Budiměřice, Šlotavu s dojezdem do Nymburka mezi 15. a 18. hodinou.

„Díky vstřícnosti pana Dudly z Povodí Labe Nymburk letos zmizel nesjízdný stupeň pod mostem přes Mrlinu u elektrárny. Vodáci proto nemuseli končit nad soutokem s Labem a krkolomně tahat lodě do strmých hrází 
a přes svodidla mezi auty v ulici U cukrovaru. Kdo chtěl, mohl si užít „luxusní" jízdu po největší české řece, a tím současně odemknout i Labe," říká Jan Ritter, ředitel Labské stezky z. s.

Dojezd byl letos umožněn až pod lávku u náměstí, kde jsou i dostatečně velké parkoviště, WC a možností občerstvení. 
O ně se postarala kolem poledne nejprve Restaurace 
„U nádraží" Křinec Jana Čuříka (bohužel polévka a guláš došly brzy).

V Nymburce byly na výběr „Žofín", „U kocoura", cyklisté byli i „U Gregorů" a na špici u stánku SDH Nymburk. Část vodáků našla azyl na dvoře Country clubu v Šafaříkově mlýně, kde také hořel oheň na usušení a byl postaven vojenský stan pro případ deště.

Jan Ritter děkuje za spolupráci všem institucím a jednotlivcům, kteří se podíleli na přípravě a organizaci. Poděkování patří Městské policii Nymburk a starostům Rožďalovic a Křince, Městu Nymburk a Infocentru za propagaci, kterou v letošním roce podpořil také Středočeský kraj.