Hlášení o zpoždění slyšeli nervózní cestující snad každých pět minut z amplionu nádražního rozhlasu. Navíc nádraží i stojící vlaky halila hustá mrznoucí mlha.

„Chtěl jsem jet do Čelákovic vlakem v 7.06 hodin a už tu tvrdnu více než hodinu. Už poněkolikáté přijedu kvůli zpoždění do práce pozdě. Naštěstí to u nás tolerují. Hlavně, že nás nechali nasednout do vlaku, takže jsme alespoň v teple,“ nechal se slyšet jeden z cestujících. Jeho vlak odjížděl před půl devátou.

Podobné zážitky měli snad všichni, kdo spoléhali na svůj spoj, včetně žáků a studentů škol. „Dostali jsme se do školy až na třetí hodinu, protože vlak do Lysé měl devadesát minut zpoždění. A zpátky je to to samé. Už tu čekám sedmdesát minut,“ postěžovala si ve středukolem poledne studentka oděvní školy Aneta.

Velká zpoždění zavinily podle mluvčího Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally problémy s popraskanými kolejemi a zamrzlými výhybkami. „Na trati jsou všichni, kdo mohou. Je to obyčejný fyzikální zákon. Koleje jsou vyráběny, aby vydržely od plus padesáti do minus patnácti stupňů. Problémy se ale objevují na nerekonstruovaných úsecích. Tam, kde byla železnice opravena, žádné závady hlášeny nejsou,“ uvedl na vysvětlenou Halla s tím, že některé problémy způsobily i zamrzlé lokomotivy a vagóny Českých drah, které k přepravě cestujících po železnici SŽDC využívají.

To ovšem odmítá tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. „Přes mimořádné mrazy dnes ráno v Nymburce došlo k zamrznutí pouze jednoho pantografu.V ostatních případech nemáme informaci, že by došlo k vážným komplikacím a ostatní soupravy normálně jezdily,“ uvedl ve středuKubala.

Praská i vodovodní potrubí

S problémy se potýkají v těchto dnech i pracovníci Vodovodů a kanalizací v Nymburce. Podle jednatele společnosti a místostarosty Nymburka Miloše Petery však situace není výjimečná. „Napříč Nymburskem se počet popraskaných potrubí nijak neliší od minulých zim, ale v minulých dnech jsme zasahovali v Sadové a Purkyňově ulici v Nymburce,“ oznámil Miloš Petera. Purkyňova ulice byla ještě ve středuuzavřena.

Autor: Milena Jínová, Lukáš Trejbal