Silné mašiny, vousatí jezdci, krásné dívky. To už jsou atributy Poděbradákům i lázeňákům blízké z tradičních spanilých jízd. Kolem dvanácté se v sobotu objeví dlouhá šňůra motorkářů na náměstí TGM. Má se tu sjet na 2 tisíce motorek především legendárních strojů Harley – Davidson, ale i Indian a Buel.
Starosta Jozef Ďurčanský vloni řekl, že jaro v Poděbradech začíná s příjezdem motorkářů. „To je pravda, je to už dlouholetá tradice,“ uvedl Ďurčanský.
V loňském roce se sjelo na 1 200 motorek Harley – Davidson a 800 silných motocyklů dalších značek. Letos se čeká ještě víc. „Lidi nakupovali loni motorky, byly příznivé ceny,“ uvedl motorkář z Nymburka Pavel Hruška, majitel 4 harlejů.

U příležitosti jedenáctého zahájení motocyklové sezóny jízdou Praha – Poděbrady se opět bude razit pamětní plaketa. „Vždycky se přihlásím, vyzvednu si poukázku a za tři měsíce dostanu odznak na památku, mám jich doma už asi čtrnáct," připomněl Hruška.

Jak bude zajištěna bezpečnost motorkářů po dobu příjezdu a odjezdu? „Musíme zajistit, aby se bezpečně dostali na místo a pak je srovnat v parku,“ řekl šéf městských strážníků Miloš Dlabal. „Letos pojedou od Prahy přes Jiřího náměstí, Mánesovkou k nádraží. Tady kolem sochy Lédy a na kolonádu,“ popsal příjezd Dlabal.

Od Lázeňské ulice nahoru vystaví majitelé své miláčky harleje. K nádraží pak budou k vidění ostatní stroje. Doprovodný program bude jako v loňském roce u kulturního sálu kolonády. Vystoupí například rocková skupina Strahov, hrající muziku od 60. let po současnost, nebo poděbradské roztleskávačky.

A jak se na spanilou jízdu těší místní motorkář? „Je to příležitost potkat kamarády, které celý rok nevidíte. Zaparkujeme, pak couráme po Poděbradech a zajdeme na oběd. Těším se,“ ví Hruška. Podle Hrušky pojede z Nymburka a Poděbrad asi 15 motorkářů.