O zajištění přívodu pitné vody do malých obcí i o možnosti získat krajské dotace na kanalizace a čistírny odpadních vod se příchozí zajímali skutečně intenzivně – ať už šlo o občany, či přímo o starosty působící na radnicích na Nymbursku. Dostali informaci, že z krajských dotačních titulů se pro tento účel nejlépe hodí Středočeský fond obnovy venkova (kde jsou však žádosti kvůli velkému zájmu podstatně kráceny) – a obce také nově mohou využít nabídku bezúročné půjčky ze Středočeského Fondu návratných finančních zdrojů.

Tak jako v jiných regionech se však lidé poptávali také na opravy komunikací v okolí svých bydlišť. Zájem byl i o opravu mostů u obce Kouty, přičemž v tomto případě dostali tazatelé jasnou a konkrétní odpověď: počítá se s ní hned po zimě: na jaře příštího roku. V souvislosti s těmito dotazy se návštěvníci mohli dočkat informací z úst nejpovolanějších: na setkání hejtmanky s veřejností totiž nechyběl ani ředitel Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje Zdeněk Dvořák.

Dorazil také vedoucí odboru regionálního rozvoje krajského úřadu Stanislav Dvořák – a i ten měl příchozím co říci. Debata se točila nejen kolem detailů budoucnosti lokalit na Nymbursku; řeč přišla třeba i na možnosti krajské podpory pro menší vesnice. Obce do tisíce obyvatel potřebují pomoc nejen se zmiňovanou vodohospodářskou infrastrukturou, ale i se zateplováním svých budov, s dopravou, s projekty v oblasti životního prostředí či třeba s vybavením pro hasiče.

Úterní výjezd hejtmanky završila hromadná diskuse se starosty z regionu i některými nymburskými občany. Na tu přijeli i její straničtí kolegové z rady kraje: náměstek hejtmanky Gabriel Kovács, který má na starosti oblast financí a evropských fondů, radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler a radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk.

Příští setkání v rámci takzvané mobilní kanceláře (a to opět v podobě individuálních setkání, na něž pak naváže veřejná debata se starosty) chystá hejtmanka na 17. říjen v Příbrami. Příchozí budou vítáni mezi 10. a 16. hodinou na takzvaném Zámečku neboli v arcibiskupském zámku Ernestinum. Následovat pak má hromadná diskuse se starosty plánovaná na hodinu.