Už přes rok je zavřené soumostí přes řeku Labe mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví. Lidé, kteří musí každý den přes řeku jezdit mnohakilometrovou objízdnou trasou po dálnici, už ztrácejí trpělivost. „Bydlím ve Staré Boleslavi a pracuji v Brandýse. Navíc vozím nářadí, takže na kole bych to nezvládl. Už mě to fakt nebaví. Doufám, že se ministerští úředníci už konečně rozhoupají,“ uvedl jeden z řidičů, který musí každé ráno absolvovat trasu po dálnici.

Proti původnímu plánu se stavba zdržela na neurčito, nyní nikdo nedokáže odhadnout, za jak dlouho se bude moci stavět dál.

Může za to unikátní nález dvou mostních pilířů z původního záplavového mostu z roku 1572. Nález se nachází v předposlední části soumostí směrem na Starou Boleslav. Na ministerstvu kultury podle informací krajského úřadu, který je investorem rekonstrukce soumostí, probíhá nyní správní řízení o prohlášení zbytku mostu za nemovitou kulturní památku. Dokud ministerstvo nerozhodne, kraj nemůže v opravě pokračovat.

„ Středočeský kraj nemá možnost vydání rozhodnutí nijak urychlit. Obnovení prací na mostu je vázáno právě až na toto rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že tedy není znám termín, kdy se bude moci pokračovat, nemůžeme v tuto chvíli sdělit ani přibližný termín ukončení rekonstrukce,“ uvedl Jan Vtipil z tiskového odboru kraje.

Pokud by ministerstvo rozhodlo o prohlášení zbytku mostních pilířů za kulturní památku, bude potřebné ještě vyřešit, jakým způsobem tento archeologický skvost zachovat. Jak uvedla už dříve tisková mluvčí kraje Berill Mascheková, existuje v projektu už nyní několik variant, jak v opravě mostu pokračovat.