Obyvatelé souměstí i stavaři se musí obrnit trpělivostí. Práce na opravě mostů v Brandýse nad Labem jsou v místě unikátního nálezu stále pozastaveny. Ministerstvo kultury ještě nevydalo rozhodnutí, zda zbytky mostu ze 16. století budou prohlášeny za kulturní památku a pokud se tak stane, co s tak zachovalým nálezem bude.

Krajský úřad, jako investor stavby soumostí, zatím není schopen podle jeho mluvčí Berill Maschekové určit, kdy stavba bude pokračovat. „Ministerstvo kultury České republiky dosud nevydalo ve věci rozhodnutí, tudíž nemůžeme určit, jakým způsobem bude kraj, jakožto investor akce, dále pokračovat,“ uvedla pro Nymburský deník.

Unikátní nález učinili stavaři při demolici nejstarší části soumostí. Jde o zachovalé zbytky dvou mostních pilířů z původních čtyřiadvaceti obloukového kamenného záplavového mostu stavěného v roce 1572. V červnu firma Archeocentrum provedla průzkumné sondy a provedla vyhodnocení nálezu. To předala památkářům a ti odeslali žádost o zařazení nálezu do kulturních památek České republiky. „Dokud se ministerstvo nevyjádří, nesmí se na místě pracovat,“ uvedla mluvčí kraje v červenci s tím, že některé odhady datují vyřešení situace až na konec roku. Otázkou je, zda tento termín ministerstvo dodrží.