Pietní místo s hrobem nymburského velmože. To je nová zastávka pro turisty i místní v ulici Na Příkopě.
Kontroverzní stavba architekta Josefa Matyáše nesklidila u Nymburáků mnoho pozitivních ohlasů. Pokud se ovšem oprostíme od stavby samotné, důležité je, co vlastně ukrývá.
„Za prosklenou stěnou mohou lidé nahlédnout do hrobu. Archeologický výzkum v roce 1994 odhalil skříňový mohylový hrob s kamenným obložením, který pochází z pozdní doby kamenné – eneolitu, což je zhruba 3 600 let před naším letopočtem," vysypal z rukávu místostarosta a historik Pavel Fojtík.
Od 19. dubna bude pro veřejnost mohyla otevřena od 10 do 17 hodin. Myšleno prosklená plocha, každý zájemce uvidí hrob přes tuto stěnu. K dispozici bude také video, které ztvárňuje příběh nalezeného velmože. „Libreto napsala historička Karla Motyková. Za animací stojí Martin Vandas a David Soukup," uvedl Fojtík.
Veřejnost laická, ale i odborná nevzhlíží ke stavbě Mohyly jako takové s obdivem. „Podle mě tam mohl stát normální dům a ve sklepení se mohl nějakým způsobem hrob zpřístupnit. Nepřijde mi to jako hospodárná investice pro město. Není to kvalitní dílo, navíc ten průmyslový vzhled," podivuje se Nymburák
a architekt Jan Ritter mladší.
Pravé kosti byly převezeny do Národního muzea, vystavené jsou imitace. Při zvláštních příležitostech bude z prostředka budovy vyslán do nebe světelný paprsek, který má symbolizovat budoucnost.
Mohylu na den otevřelo město v roce 2010 před volbami do zastupitelstva. Potom se čekalo, až bude hotový chodník kolem ní.