Tu, pouhých 400 metrů od rodinných domů v Čelákovicích, na zelené louce, na úrodné půdě, proti vůli místních obyvatel i zastupitelstev, prosazuje společnost RWE. Dvě zbývající obce se k memorandu přidají, až ho projednají jejich zastupitelstva.

K akci se připojili starostové obcí Břežany II, Čelákovice, Mochov, Nehvizdy, Přerov nad Labem, Vyšehořovice, Zápy a předsedové občanských sdružení Naše Čelákovice, o.s. Bílý Vrch, o.s. Jiřina a o.s. Mochov – místo pro život. Jirny a Lázně Toušeň memorandum podepíší hned po projednání listiny v místních zastupitelstvech.

Hlavním koordinátorem akce starostů a občanských iniciativ je Komise proti paroplynové elektrárně ustanovená v Čelákovicích. Podle aktivistů by výstavbou elektrárny v trojúhelníku Mochov - Čelákovice - Nehvizdy došlo k prudkému zvýšení emisí, hluku a dalšímu znečištění.

„Přijel jsem podpořit starosty okolních obcí a předsedy sdružení, sám bydlím v Čelákovicích, vím, že nikdo z okolí tady elektrárnu nechce,“ řekl poslanec a člen Komise proti paroplynové elektrárně Mochov Radim Vysloužil.

Kromě memoranda starostové podepsali také dopis komisařům Evropské unie.

Odkazují v něm na vyjádření generálního ředitele RWE Dr.Ing. Jűrgena Großmanna, který tvrdí, že vysoce postavené zástupce Evropské unie RWE pravidelně vyzývají, aby více a rychleji investovali do elektráren šetrných ke klimatu, protože jen tak lze splnit ambiciózní klimatické cíle EU.