„Nápad natočit dokument o maratonu vznikl v momentě, kdy mi Adéla, čili hlavní aktérka filmu a moje maminka, oznámila, že chce běžet maraton. Odpověděl jsem jí, že o ní natočím film. Brala to spíše jako vtip, ale když jsem na podzim za ní uháněl s kamerou na kole, začala to brát vážně,“ říká s úsměvem na tváři Jan Koutek.

Přípravy, samotné natáčení a postprodukce filmu zabraly celý rok. „Nejtěžší bylo se přemluvit a film dokončit. Leckdy se mi nechtělo jít natáčet, obzvláště v zimě. A když byl film v postprodukci a já trávil hodiny v pracovně mého tatínka a film zpracovával, stříhal, tak to nejenže vadilo mému okolí, ale i mně. Přece jen v létě v panelovém domě nejsou úplně nejlepší mikroklimatické podmínky. A dokončovat film o vánočních svátcích bylo také velice zajímavé. Dohromady jsem jenom postprodukcí filmu strávil zhruba 30 hodin,“ popsal anabázi, kdy vše nejde jako po drátkách, Koutek. Přitom stopáž filmu je něco málo přes půl hodiny.

Filmu a práci v televizi se chce Jan Koutek věnovat i do budoucna. Hlavně v rámci studia Audiovizuální techniky na Střední průmyslové škole sdělovací techniky v Panské ulici v Praze. Mimo to plánuje natočit nějaké krátkometrážní dramatické dílo a na podzim začít natáčet dokumentární cyklus o zajímavých volnočasových a restauračních místech. Je tak dobře možné, že o nadějném filmařském tvůrci brzy uslyšíme.

I pro Adélu Koutkovou je to vlastně poprvé. I ona běžela maraton prvně v životě, může za to hec mezi dobrovolnými hasiči. Nakonec úspěšně absolvovala v loňském roce Volkswagen Maraton Praha, který má start a cíl v kulisách Staroměstského náměstí.

„Mamce se film líbil, já jsem jí ho pouštěl postupně, dokonce se stala takovou mou dramaturgyní,“ pochvaluje si spolupráci mladý filmař.

„Nymburské kino vždy nabízelo a nabízí prostor pro nemainstreamovou filmovou tvorbu a jsme rádi, že film 42! se zařadí mezi promítané filmy. Premiéra se uskuteční v nymburském kině Sokol za účasti tvůrců filmu,“ láká na Koutkův debut Lukáš Kadava z Nymburského kulturního centra.

Na plakátě lákajícím na dokument 42! je citace našeho asi nejznámnějšího maratónce a miláčka národa Emila Zátopka: „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“ Samozřejmě plakát doplňuje sympatická, věčně rozesmátá, běžkyně Adéla.

Kino Sokol před lety promítalo i debut nymburského filmaře Davida Bartoše s názvem Každý chce být jako Luboš nebo mysteriózní martyrium (sám takto žánr pojmenoval – pozn. aut.) Jiřího Vetešníka Chlastomas.

LUKÁŠ TREJBAL, LUKÁŠ KADAVA