Na začátku všeho stály stížnosti od lidí, kteří podivnou jízdu a zvuk malého auta zaregistrovali. Denně s ním jezdil sedmnáctiletý mladík bydlící v obci u Poděbrad do školy v Nymburce. A pochopitelně zpátky. „Dostali jsme některé stížnosti od obyvatel na chování tohoto řidiče a sami jsme měli vlastní poznatky k tomuto případu,“ řekla policejní mluvčí Petra Potočná.

Proto si policisté připravili speciální akci zaměřenou na tohoto zvláštního šoféra. Ta se uskutečnila 10. dubna. Policisté v civilním autě čekali u jeho domu, až nasedne do auta a vyrazí směr Nymburk. Po cestě jej samozřejmě sledovali a zaznamenávali přestupky. Další hlídka pak čekala přímo u školy. „Po cestě se dopustil řady přestupků. Například nedával znamení o změně směru jízdy, nezastavil na „stopce“, ohrožoval další účastníky silničního provozu a dále také překračoval povolenou rychlost jak v obci, tak mimo obec,“ vyjmenovala část přestupků Potočná.

Pro zajímavost: vůz, který má maximální povolenou rychlost 45 kilometrů v hodině, jel v obci i 68 kilometrů za hodinu, mimo obec skoro stovkou. Přesně 98 kilometrů za hodinu. I z toho bylo patrné, že nejen s řidičem, ale ani s autem nebude všechno v pořádku.

Hlídka zastavila mladíka až v Nymburce. A využila možnosti, o které málo řidičů ví, že patří mezi pravomoci policistů. „Na výzvu policistů musí řidič dopravit vozidlo na kontrolu technického stavu. To se stalo v tomto případě. Kontrola prokázala, že vůz nesplňuje podmínky řádného technického stavu,“ uvedla policejní mluvčí.

Je třeba také vysvětlit, že ač je řidiči malého vozu je 17 let, vlastnil k jeho řízení oprávněný řidičský průkaz, který se vztahuje na vozy a motocykly do určitého objemu motoru. Rozhodně však neměl oprávnění řídit vozítko s takovým obsahem motoru, který byl namontován v tomto případě. I proto byl mladíkovi zadržen řidičský průkaz a technické oprávnění od vozu.

Policisté případ šetřili jako přestupek a v současné době byl předán příslušnému městskému úřadu k došetření a případnému uložení trestu. Podle našich informací hrozí mladíkovi jako nezletilému sankce maximálně do 10 tisíc korun a vyslovení zákazu řízení.

Golfovými vozíky na pivo

Před dvěma lety jsme psali o jiných „vynálezcích“, kteří také využívali malých vozítek na silnici a mysleli si, že jsou nepostižitelní. Šlo o chataře z Kerska a okolí, kteří se rozhodli jezdit do místní Hájenky na pivo a zpět na golfových vozících. V roce 2015 policisté zaznamenali nejméně čtyři případy takového chování. Ačkoliv místní hovoří o zcela běžné praxi, zejména v letních měsících.

"Vymysleli, že to vlastně není auto, a tak při řízení pod vlivem alkoholu na ně policisté nemohou. Pak po nocích jezdí přes Kersko, už jsem zažila i poměrně hlučné pořádání závodů po cestě z hospody hluboko po půlnoci,“ říká jedna z obyvatelek chatové oblasti.

Jenže ona nepostižitelnost před zákonem je pouhý klam. „Podle zákona o silničním provozu se za vozidlo považuje motorové vozidlo, nemotorové vozidlo nebo tramvaj. Řidičem je podle tohoto zákona účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí mimo jiné motorové vozidlo. Kdo tedy řídí golfový vozík, považuje se za řidiče,“ vysvětluje policejní mluvčí Petra Potočná.

Je tedy patrné, že při řízení golfového vozíku pod vlivem alkoholu může přijít stejná sankce, jako za stejné situace při řízení auta. Ba dokonce větší. Golfový vozík není schválen pro běžný provoz na silnicích a už jen za to hrozí jeho uživatelům pokuty.

Případ vytuněného vozítka
- mladík jím jezdil denně do školy z obce u Poděbrad do Nymburka
- choval se na silnici bezohledně, porušoval předpisy, překračoval povolenou rychlost
- stěžovali si na něj i svědci jeho jízdy
- policisté jednu jeho jízdu zmapovali a přikázali provést technickou kontrolu
- odebrali mu řidičák i technický průkaz od vozu