„Šachy jsou jako každý jiný sport. Musíte si prosadit pevné postavení ve středu," říká Pavel Němeček, vedoucí šachového kroužku v poděbradském Domě dětí Symfonie.
S dětmi pracuje v Symfonii už čtvrtým rokem. Za tu dobu se mu podařilo prosadit své svěřence na mistrovství republiky. Kroužek tu existoval už před jeho příchodem, ale byl veden tak, že děti měly ze šachů jen zábavu a nebyly motivované k lepším výkonům. „Začali jsme trénovat dovednosti, jak tahat s figurkami, jak začít šachovou partii, jak vést střední hru a závěr partie. Jsou tu děti hodně šikovné, takže se daří s nimi jít dopředu," ví Pavel Němeček. Po prvních čtyřech měsících práce už byly první děti na šachovém turnaji. Před dvěma lety se Martin Novotný a Lukáš Němeček dostali až na Mistrovství České republiky. „Vloni už jsme měli pět zástupců na mistrovství Čech v kategorii do osmi let. A protože někteří už se dostávají nad šestnáct let, dohodli jsme se s vedením domu dětí, že začneme hrát i soutěže dospělých," má jasno o další práci Pavel Němeček.
Děti se scházejí každý čtvrtek, od 15.30 hrají začátečníci a od půl páté pokročilí. „Pan Němeček tady rozpoutal šachový boom. Naši mladí šachisté se velmi dobře umísťují v šachových soutěžích. Loni byli starostou Poděbrad Ladislavem Langrem na Dnu Poděbrad oceněni jako tým, letos starosta ocenil tři děti z kroužku. Kamila Němečková byla mistryní republiky. Právě například v těchto dnech se jako tým šachisté kvalifikovali na mistrovství republiky," říká za DDM spokojená Yvona Dočkalová. Na mistrovství se vypraví mladí šachisté v polovině června do Hradce Králové. „Pokusíme se tam získat co nejvíce zkušeností," plánuje Pavel Němeček.
Práce na zlepšování není ale jednoduchá. Děti se učí kombinace na ukázkových šachových partiích a pozicích. „Základ je naučit se vybojovat centrum šachovnice. Vidím odtamtud do všech stran," vysvětlil základ šachový trenér.
Poděbradské děti jsou registrované v šachovém svazu jako oficiální šachové talenty. Jezdí pravidelně na soustředění. To ovšem není finančně jednoduché pro rodiče. „Musí se zaplatit jízdné, startovné a v mnohých případech i ubytování. To vše mají na svých bedrech rodiče. Ale stojí to za to. V letošním roce jsme zatím navštívili tolik turnajů, jako za celý minulý rok. Rodiče ale ví, že je to dobrá investice. Šachy formují lidský charakter a zlepšují logické myšlení," říká spokojený Pavel Němeček, který chce se svými svěřenci dospět co nejvýše. A všichni dohromady mají dobře nakročeno. Děti dávají do šachů maximum energie. Tak jim držme palce.
Šachy nám pomáhají tříbit mozek
Tereza (15) a Martin (11) Novotní jsou sourozenci, kteří patří v Symfonii k těm nejtalentovanějším šachistům. Dostali se oba do I. ligy v kategorii do 16 let.
Co pro vás šachy znamenají?
Martin: Úplně všechno. Baví mě, hraji je od malička. Nad šachami přemýšlím i ve škole.
Tereza: Šachy mě baví, tříbí mozek. Studuji osmileté gymnázium a od té doby, co hraji šachy, se nepotřebuji učit, protože si všechno pamatuji. Pamatuji si kombinace a to mi moc pomáhá.
Co chcete dělat ve svém budoucím životě?
Tereza: Já bych chtěla jít studovat medicínu.
Martin: Mě láká matematicko-fyzikální fakulta. Už od mala jsem sestře pomáhal s matematikou, učil jsem se to, co ona měla ve škole, takže jsem stále napřed.