Na mimořádném jednání zastupitelé schválili jinou firmu, která vymění okna a zateplí budovu školy, než pro kterou hlasovali před několika dny. Hrozilo totiž, že kraj pří původním výběru firmy nepošle na akci evropské peníze.

O co vlastně jde? Radnice jako jednu z priorit pro letošní rok měla v plánu zmíněnou investiční akci na budově základní školy pro první stupeň. Požádali o evropskou dotaci, kterou mají přislíbenou zhruba ve výši 3,8 milionu korun. Následovalo výběrové řízení na firmu, která práce provede. A tady přišel zásadní bod.

Výběrová komise složená z odborníků i některých členů zastupitelstva podle platných tabulkových kritérií, mezi nimiž jsou cena či délka záruky, vybrala na prvním místě pražskou firmu Vanderlaan, na druhém se umístila městecká firma Stylstav.

Zastupitelé však na svém zasedání 22. března přes doporučení odborné komise jednohlasně odhlasovali jako zhotovitele místní firmu. S rizikem, že se vítěz odvolá a možnými dalšími průtahy.

Jenže na to okamžitě reagoval poskytoval dotace, který pohrozil, že při takto netransparentním výběru by slíbená dotace mohla padnout. „Byla s tím spojena další rizika. Také existovala varianta výběrové řízení zrušit a vypsat nové, ale to bychom asi letos v létě tuto akci nestihli,“ řekl starosta Milan Pavlík.

Zastupitelé se tedy mimořádně tento týden sešli znovu a starosta jim situaci vysvětlil s tím, že pokud chtějí letos akci uskutečnit, je nutné minulé usnesení zrušit a schválit jako dodavatele pražskou firmu. „Argument, že jsme chtěli pomoci místní firmě a také město by z toho mělo více, by bohužel byl považován za diskriminaci. Je to nepříjemná situace,“ komentoval starosta.

Některé zastupitele ani přítomné zástupce místní firmy nepřesvědčil. „Je to tunel,“ vrtěl hlavou zástupce firmy.

„Jestli tomu dobře rozumím, je to v podstatě diktát úředníků,“ nesouhlasil zastupitel a lékař Josef Melezínek.

On a další dva kolegové nakonec byli proti revokaci minulého rozhodnutí. Dalších devět přítomných zastupitelů je ale přehlasovalo a je tedy pravděpodobné, že škola v létě dostane nová okna i zateplení.

Další velkou letní investiční akcí bude v Městci rekonstrukce zchátralého sokolského hřiště u nádraží, které se má proměnit v multifunkční sportoviště. „1. června bychom měli předat staveniště vítězné firmě z výběrového řízení, celá akce by měla být hotova v únoru příštího roku,“ uvedl Pavlík.

Největší investici za poslední léta však Městečtí chystají na příští rok, kdy by měla začít stavba vodovodu.