Krásné dívky, nabité hlediště a příjemně naladěný moderátor Alexander Hemala.

To byly zásadní faktory už pátého ročníku finále soutěže Miss Polabí, kterou hostilo v neděli vpodvečer poděbradské divadlo Na Kovárně. Vyústěním bylo dramatické vyhlášení výsledků, v němž zabodovaly slečny jak ze sousedního Kolínska, tak domácí krásky.

Ti, kdo dali přednost klání krásných dívek před soubojem českých hokejistů s Rusy, nemuseli a nemohli litovat. „Nakonec hokejistům už v pokročilém stadiu turnaje přece jen chybí nějaké zuby. To tady rozhodně neuvidíte,“ komentoval fakt moderátor a bývalý televizní hlasatel Hemala.

Soutěžilo se tradičně ve dvou věkových kategoriích. Mladším dívkám bylo v rozmezí šesti až deseti let, starším pak třináct až šestnáct. „Děvčata byla vybírána na několika castinzích a už před finále prožila řadu společných zážitků. Například navštívila letiště v Kolíně nebo se fotila v šatech,“ popisuje ještě předfinálové dění hlavní organizátorka akce Iveta Houžvičková.

Je pravda, že drama finálového večera zejména na ty nejmladší účinkující občas dolehlo nebývalou měrou. Šestiletá Tereza Sychrovská ze sebe kvůli trémě nevydala při úvodním seznamovacím rozhovoru prakticky ani slovo.

Naopak některým starším dívkám bylo při zkušeném a sebejistém projevu těžko uvěřit, že ještě zdaleka nesahají k hranici plnoletosti. Hlavně domácí čtrnáctiletá Eliška Černá se nechala vézt na vlně euforie, podporovaná mohutným potleskem a hvízdotem svého fan klubu z hlediště. „Ano, mám tady spoustu přátel a kamarádů,“ přitakala moderátovi, který pochopil, že se nemusí ptát na místo jejího bydliště. Eliška pak svojí energii předvedla jak při volné disciplíně, kterou byl v jejím případě úchvatný výrazový tanec, tak při módních přehlídkách, kdy několikrát vystřihla před obličejem „nůžky“ ala Uma Thurman z kultovního filmu Pulp Fiction.

Kromě dvou módních přehlídek a zmíněného úvodního rozhovoru dívky měly předvést volnou displínu, kterou byly nejčastěji různé druhy tanců, zpěvů či cvičení. „Já takhle vykopnout nahoru nohu, tak ji zpátky nikdy nevrátím,“ komentoval Hemala jedno z tanečních vystoupení a v hledišti by se nenašlo diváka, který by mu to nevěřil.

V mladší i starší kategorii slavily u poroty v letošním ročníku úspěch dívky, které jako svoji volnou disciplínu předvedly latinsko americký tanec. Mezi malými děvčaty dominovala devítiletá tmavovláska Sophie Machová, druhá skončila o rok mladší blondýnka Valerie Matějková a třetí místo obsadila devítiletá Michalea Fellerová, která ovšem předvedla asi nejenergičtější vystoupení večera v rytmu disco.

Mezi staršími děvčaty zvítězila čtrnáctiletá kudrnatá brunetka Anna Ryšánková z Kolína, druhá skončila plavovláska z Pískové Lhoty Alena Mašindová, třetí už zmíněná domácí hvězda Eliška Černá, která si také odnesla titul Miss Press. Ten získala díky hlasování čtenářů Nymburského deníku jednak prostřednictvím internetové ankety a jednak zaslanými kupóny z papírových výtisků.