Výstava Zemědělec bude probíhat v hale B, kde návštěvníci najdou sortiment od semínek přes chemii, květiny nebo cibuloviny až po potravinářské výrobky od místních farmářů a výrobců. Nebude chybět ani malá zahradní nebo velká zemědělská technika a nářadí. Na venkovní ploše se uskuteční zahradnické trhy.

Elitní aukce ovcí a koz

Vysokou prestiž si drží i celostátní výstava ovcí a koz, která je součástí tradiční výstavy hospodářských zvířat a technologií Náš chov. Elitní nákupní trhy beranů nabídnou podívanou na nejkvalitnější plemeníky z celé České republiky. „Návštěvníkům budou představena česká národní plemena, ale i nevšední čtyřrohé plemeno Jákobova ovce. Na své si přijdou i příznivci zakrslých oveček a kozlíků. Připraveny jsou i ukázky stříhání ovcí, chybět nebude ani nabídka ovčích a kozích specialit a sýrů nebo tradiční spřádání ovčí vlny,“ láká manažerka výstavy Pavla Ličková. Přijede osm přadlen, které budou na místě spřádat vlnu na kolovratech.

Velkou novinkou letošního podzimu bude navíc vlněná módní přehlídka, tedy přehlídka výrobků z ovčí vlny a přírodních materiálů. Nebude chybět ani prodejní výstava králíků a drůbeže.

Výzkumný ústav živočišné výroby představí telátka České červinky, České straky a telátko ze zkumavky. V hale A1 se návštěvníci mohou zastavit u stánku výzkumného ústavu, kde se dozvědí, co je Národní program, co jsou genové zdroje a která další plemena hospodářských zvířat jsou v Národním programu.

Středočeské dožínky

V sobotu 8. října se uskuteční Středočeské dožínky se slavnostním průvodem městem. Udělovat se budou také ocenění Zemědělský hospodář Středočeského kraje roku 2022. Vyhodnocen bude nejlepší letošní Středočeský šupináč a vyhlášena bude soutěž o Potravinářský výrobek roku 2023. Bohatým doprovodným programem tentokrát provede moderátor Jakub Kohák. Několikrát během dne vystoupí Jožka Šmukař s cimbálovou muzikou.

Nejkrásnější kráva a jalovice

Ve čtvrtek a v pátek se na výstavišti v hale C uskuteční Národní holštýnský šampionát. Na letošní ročník je přihlášen rekordní počet krav a jalovic obou barevných variant tohoto světově nejrozšířenějšího plemene. Z důvodu absolutní nestrannosti bude šampionát rozhodovat zahraniční sudí, který podle utváření vemene, stavby těla, končetin a mléčné síly určí národní šampionku.

Pro chovatele je národní šampionát především možností prezentovat své šlechtitelské úspěchy a porovnat je se zkušenostmi dalších kolegů z oboru. Volba Miss Kráva a Miss Jalovice slibuje velkou účast jak odborné chovatelské, tak i laické veřejnosti včetně škol, spojenou s propagací tuzemského chovu a domácích potravin.

Ustájený skot i předvadiště s tribunami se budou nacházet v hale C, kde se také soustředí společnosti zabývající se podnikáním v oboru chovu skotu.