První paterčata v České republice, Alex, Deniel, Michael a Tereza oslaví 2. června své třetí narozeniny. Je to partička pěti diblíků, které je stále těžší uhlídat. Ale jsou to veselé děti, o které se jejich rodiče Alexandra Kiňová a Antonín Kroščen společně s „tetou" Petrou Dobiášovou starají ve dne v noci. A nejen to, jejich nejstarší syn Antonio je v letošním školním roce prvňáčkem, takže rodině přibyla i starost o to, aby malý školáček vše zvládl.

O tom, co se za poslední rok změnilo a jak rodina péči o šest dětí zvládá, řekli na tiskové konferenci v Rodinném centru Milovice. Podle rodičů byl uplynulý rok rokem velkých pokroků. „Naprostá většina našich vycházek se již obejde bez kočárků, děti vyráží do lesa, na dětské hřiště a do dětského zábavního parku Mirakulum po svých. To lze ale pouze za předpokladu, že jsou přítomny alespoň tři dospělé osoby a i to je někdy málo," říkají rodiče. Největším problémem pro rodinu je ale fakt, že naprostá většina dětských hřišť v Milovicích je neoplocených. To se nakonec ukázalo i při chvilce focení, kdy děti byly na jednom ze soukromých hřišťátek mezi paneláky a po příjezdu novinářů se velmi nevybíravě vyjádřila na adresu přítomných jedna z obyvatelek vedlejšího domu. A jak se zdá, město zatím problém rodiny nemá v úmyslu řešit. „Byli jsme na městě pro konzultaci, zda by se nedalo některé hřiště oplotit, aby děti byly v bezpečí, ale bez úspěchu," upozornila ředitelka Rodinného centra 
a zastupitelka v jedné osobě Ludmila Šimková. Ta také od narození rodině pomáhá. Nově zařídila od dubna pro rodinu každé pondělí na dvě hodiny dobrovolnice, které se o dvě až tři děti starají 
a pomáhají rozvíjet jejich schopnosti.

Děti pomalu začínají mluvit, nejlépe je prý rozumět Denymu. Mezi sebou si už od narození vytvořily vlastní jazyk, kterým se mezi sebou domlouvají, což dospělým dělá mnohdy velký problém. „Hudební vlohy pozorujeme u všech dětí. Ale nejčastěji si během dne pobroukává Terezka. Dětské jídelní židličky jsme nahradili malým stolkem s židlemi, kde děti jedí, hrají si, malují do omalovánek a sestavují skládačky. Děti už pijí samy i z hrníčků, chodí do schodů zcela bez pomoci a některé jsou již celý den bez plenek," popsali rodiče vývoj dětí za poslední rok.

Rodina zažila ale i krušné chvíle, kdy maminka musela podstoupit na začátku prosince další složitou operaci břišní dutiny. Zdravotní problémy tak velmi výrazně na půl roku omezily její možnost starat se plně 
o děti. Proto nebylo možné bez cizí pomoci absolvovat vycházky s dětmi.

Rodina stále hledá dobrovolníky, kteří by vypomáhali na vycházkách.

Pro první česká paterčata pořádá Rodinné centrum Milovice materiální a finanční sbírku. Bližší informace o aktuální potřebě rodiny najdou případní dárci na webové stránce www.rcmilovice.cz. Veřejná finanční sbírka ve prospěch paterčat je organizována na bankovním účtu číslo 2900747774/2010.

Paterčata očima tatínka

Děti jsou moc hodné, když si hrají, ani nevíte, že je kolem sebe máte.
Terezka – Malý ďáblík, který se ničeho nebojí. Když spadne, zvedne se bez jediné slzičky.
Deny – To je náš chytrolínek, takový Myšpulín. Je první, který nemá plínu a sám si dojde na nočník.
Míša a Alex – Jednovaječná dvojčata, téměř stejná. Ti se dorozumívají hodně mezi sebou. Když si děti hrají, oni dva jsou stranou a hrají si sami spolu. A jsou hodně mazliví.
Martínek – Náš kudrnáč, roztomilý hubeňourek, který je také ďáblík jako Terezka. Myslíme si, že Terezka a Martínek jsou dvojvaječná dvojčata. Martínek nám dává nejvíc zabrat.