Ještě před rokem tomu nikdo nevěřil. Když na zasedání zastupitelů v Lysé nad Labem jeden ze členů Karel Otava, jinak pracovník Českých drah, hovořil o tom, že do roka by měly být Milovice spojeny elektrizovanou tratí s Prahou, kolegové brali jeho slova jako science fiction. Ta se však naplnila.

Historický okamžik čeká Milovičáky 10. prosince, kdy na zcela nové trati Lysá nad Labem – Milovice projede úplně první vlak. To by nebylo ještě nic tak zvláštního, ale dokončením této trati budou mít konečně Milovičáci přímé spojení s Prahou. Denně jich vlakem už dnes jezdí kolem patnácti set do zaměstnání.

„My jsme tomu fakt nevěřili. Ráno, když jedu do práce, připadám si jako ve filmu Velká filmová loupež, když všichni lezli z malého fiátku. Z toho motoráčku je to podobné. Těším se, že dojedu z Milovic až do Prahy bez přesedání a v pohodlí,“ říká Milovičák Martin Bláha.

Stavba, která svou rychlostí těžko najde obdoby, by měla být hotová celkem za tři měsíce a bude stát téměř 300 milionů korun. Podle Votavy nejde jen o natažení drátů, ale obsahuje i výstavbu spínací stanice, která už do budoucna počítá s napojením trati na Mladou Boleslav. V ceně je zahrnuto také kompletní zabezpečení přejezdu za městem a jeho napojení na automatizaci.

„V Milovicích se také uvažuje o zřízení svozového autobusu k nádraží. Máme spočítáno, že denně tam i zpět přepravíme dohromady kolem tří tisíc cestujících,“ uvedl Karel Otava. Problém je však podle starosty Milovic Milana Krause v tom, že město má dva druhy dopravy. „Železnice patří pod pražskou integrovanou dopravu a autobusy do krajské integrované dopravy. Lidé by tak museli jezdit na dvě legitimace. Dráhy se to nyní snaží řešit tak, aby se například doprava sjednotila,“ uvedl Kraus. Milovice v příštím roce ale plánují vystavět parkoviště v milovické části před nádražím. „Projekt vznikl už v loňském roce, nyní probíhá územní řízení. Pokud vše půjde tak, jak má, měli bychom během příštího roku mít nové parkoviště,“ věří starosta.

Nová trať uleví jistě i Lysé nad Labem, kam nyní denně dojíždí stovky lidí autem právě z Milovic a parkovací plochy před lyským nádražím jsou naprosto nedostačující. České dráhy mají v plánu vybudovat velké parkoviště se 167 parkovacími místy nedaleko nádraží.

Nyní práce probíhají na přejezdu před Lysou nad Labem. Ze Stratova vede do Lysé nad Labem objízdná trasa přes Ostrou.