Zátiší lesní mateřské školy, projekt, na kterém začal lesní klub s rodiči pracovat v březnu dozrál na podzim, jak to správně v přírodě chodí. A v souladu s přírodou funguje v lesním klubu všechno. Předškolní děti, které si celý rok hrají venku za každého počasí, se budou moct schovat před mrazy v nové maringotce. Jmenuje se Máňa.

Ta stojí samozřejmě v milovickém lese a okolo už si kromě přírodní výzdoby děti s tetami vytvořily prolézačky, ohniště s totemem a v den slavnostního představení maringotky i venkovní občerstvení.

„V některých lesních školkách ve světě mají třeba i jurty, my máme maringotku. Získali jsme ji bez použití peněz, pouze za dary za pomoc, 
a v rámci spolupráce jsme propojili více místních komunit a subjektů, což je mimo jiné cílem lesních školek," řekla k projektu hlavní lesní teta Gábina Tlapáková.

Zároveň poděkovala rodičům, jedni z nich maringotku zakoupili, ustájená pak byla 
v místní firmě, dále Milovice propůjčily pozemek a lesní klub od počátku podporovala ředitelka Rodinného centra Milovice Ludmila Šimková. 
V centru měli lesní skřítci 
z klubu zázemí při špatném počasí a vytvořili tam i ZOO koutek.

Ludmila Šimková při té příležitosti představila návrh nového loga Lesního klubu Skřítek, které koresponduje
s logy rodinného centra a nově otevřeného nízkoprahového klubu.

Klub žije v souladu s přírodou, děti si mohou vše osahat, vyzkoušet a učí se poznávat okolní svět v širších souvislostech. Klub zároveň nekupuje nic nového, vše si buď sami vyrobí nebo získají v podobě daru. Maringotku vybavili rodiče a děti si s tetami vyrábí dobroty, vaří čaj, sbírají bylinky, zpívají přírodě a umí 
s ní souznít.

Co možná nevíte o lesních školkách:

• Lesní klub Skřítek je zapojen do pilotního programu Ministerstva životního prostředí. Usilujeme o udělení titulu Školka blízká přírodě.
• Lesní klub Skřítek je založen na myšlence: „S dětmi venku za každého počasí bez zdí a plotů." Věříme, že pravidelný pobyt v přírodě může dětem dát plnohodnotnou přípravu do života. Děti i lektoři čerpají nekonečnou inspiraci z přírody, která je každý den nová.
• Myšlenka „s dětmi venku za každého počasí" má dlouhodobou tradici ve skandinávských zemích. Již před sto lety byla první školka ve Švédsku.
• Dětský Lesní klub Skřítek vychází ze zkušeností českých lesních MŠ,
které (převážně v Praze) fungují dva roky.
• Les je jako jedno velké hřiště a příroda jako moudrá učitelka, trpělivá, přívětivá a nesmlouvavá. Děti ve věku od tří do šesti let tu najdou, co právě potřebují.