Mezi Městem Milovice a stavební firmou Průmstav Praha se táhne už rok potenciální spor. A to kvůli rekonstrukci mateřské školy v ulici Topolová. Město požaduje od firmy za to, že školku nestihla předat ve smluvně dohodnutém termínu, sankce až 12 milionů korun. Firma ovšem problém pozdního dokončení striktně odmítá.

Obě strany se nemohou dohodnout už rok a celá stavba stále není administrativně uzavřena. Město se proto teď bude zabývat tím, zda dá společnost k soudu, nebo se s ní dohodne na kompenzacích.

Na posledním jednání zastupitelé zvolili dokonce šestičlennou komisi, která se problémem bude zabývat. O tom, zda se budou Milovice soudit, mají hlasovat zastupitelé v září.

Město tvrdí, že vysoké sankce byly jedním z kritérií smlouvy, kterou Průmstav podepsal. Školku muselo otevřít 1. září a potřebovalo, aby byla dokončena včas. „Měla být předána 9. srpna a byla předána až 29. srpna. Prodlení dělalo 20 dní a ve smlouvě byla zakotvena pokuta za každý den 600 tisíc korun,“ řekl starosta Milan Kraus. „Znalecký posudek navíc odhalil druhý okruh problému, a to jsou některé vady stavby,“ dodal.

Firma však popírá jakýkoliv problém. „K žádnému prodlení nedošlo. Školku město 1. září normálně otevřelo. Požádali jsme město o administrativní uzavření celé záležitosti, a přestože si nejsme vědomi pochybení, nabízíme finanční kompenzace za to, že město mělo jisté problémy se zařizováním školky nábytkem,“ uvedl výrobní ředitel společnosti Průmstav David Kozík.

Výši kompenzací však nechtěl komentovat a ani je nezveřejnil starosta Kraus na jednání zastupitelstva.

Už dnes někteří zastupitelé tvrdí, že ale u soudu město neuspěje. „Dobrovolnost výše sankce bude zpochybňována, soud nepřizná nárok na tak vysokou pokutu, bude to považovat za nemravné,“ uvedla v diskuzi zastupitelka Ivana Weigandová. „Za takovou maličkost tolik peněz se mi zdá nehorázné.

Školka stála 70 milionů a město chce 12 zpátky?“ ptá se jeden ze subdodavatelů Průmstavu, který nechtěl jmenovat.