Příjemné dopoledne strávily děti z milovické základní školy. Otcem myšlenky uspořádat akci, při které se děti seznámí s romskou kulturou, je učitel Lukáš Naklinger. „Učím na této škole od září a ve třídě mám pět romských dětí. Zjistil jsem, že ani neumí romsky. Ze začátku bylo ve třídě napětí, ale teď se všichni skamarádili a třída je v pohodě. Proto jsem se rozhodl, že by se měly i další děti seznámit s tím, jak Romové žijí,“ uvedl učitel.

První hodinu dostaly děti tak zvané pracovní listy, kde vyplňovaly odpovědi na otázky týkající se historie Romů, odkud pochází, jaké jsou jejich hlavní skupiny, kolik jich žije v Evropě nebo jaké mají zvyky. A kupodivu si z těchto informací dost zapamatovaly.

Zřejmě nejzajímavější byla pro děti návštěva místní cvičné kuchyňky, kde ženy z romského sdružení připravily neskutečně dobré a jednoduché pokrmy, které se v jejich rodinách tradují už několik generací. Děti tak mohly ochutnat například holubky, což je mleté maso s rýží zabalené v zelném listu a zapečené s rajským protlakem, česnekem, cibulí a anglickou slaninou, dále pirožky plněné mletým masem nebo klasické halušky se zelím a anglickou slaninou. „Moc nám to všechno chutnalo,“ pochvalovaly si děti ze 4.C.

Po přestávce následovala beseda s romským aktivistou Milanem Horvátem o tom, jací jsou Romové jako sousedé, jak se k nim zachovat v případě problému, ale také o tom, že Milan Horvát dostal ocenění od samotného prezidenta Václava Klause. „Víte děti, kdo je to první dáma? To je paní Livie Klausová. Pokaždé, když jsme pořádali romský ples, přijela, zatancovala si a hlavně promluvila u každého stolu s někým z nás. Já si jí velice vážím,“ vyprávěl Milan Horvát dětem ze čtvrté třídy.