Český svaz ochránců přírody otevřel v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Milovice–Mladá naučnou stezku Pozorovatelna. Návštěvníci se jejím prostřednictvím mohou seznámit s historií a největšími přírodními zajímavostmi bývalého vojenského cvičiště, které bylo donedávna veřejnosti zcela nepřístupné.
Paradoxně stezka zahrnuje také území, pro které ještě před pár lety existoval vážný záměr na stavbu testovací dráhy pro mladoboleslavskou automobilku. Firma však ustoupila tlaku odpůrců polygonu i ochránců přírody a stavbu zde neuskutečnila.
„Dnes je moderní všechno ekonomicky využívat, ale často to má nedozírné následky pro krajinu. Kdyby tady polygon vznikl, obrovské území by se oplotilo, lidé by se tam nedostali a značná část území by se i zničila, přitom efekt co do zaměstnanosti by byl malý, jen desítky míst,“ myslí si Radko Samek z Českého svazu ochránců přírody Polabí, který o prostor pečuje.
Podle něj je naopak důležité unikátní kus přírody zachovat. „Nemůžeme všechno zničit. Dalším generacím zůstanou obrovské haly a ploty a budou řešit, co s nimi. Mnohem rozumnější je nezabírat nové plochy, ale revitalizovat areály, které už existují. A je jich dost. Jenže do toho se nikomu nechce,“ tvrdí Samek.
Kvůli přítomnosti armády nebyl prostor v Milovicích více než sto let zemědělsky využíván, mohly zde tedy přežít druhy, které v jiných částech republiky už dávno zmizely. Zvláště vzácné stepi, lesostepi a v nich i řada chráněných živočichů. „Na 4 kilometry dlouhé stezce se s prostředím může veřejnost seznámit. Čeká ji pět zastavení s informacemi o historii prostoru, přírodních zajímavostech, ale i historii krajiny. Na jednom z míst na Pozorovatelně je pak krásný výhled do krajiny,“ uvedl ochránce přírody. Do budoucna by stezka měla mít ještě pokračování.
I přesto si ale část lidí v Milovicích myslí, že polygon by byl přínosem. „Byla to škoda a město si tím zavřelo vrátka. Nešlo o padesát míst, ale hlavně příslib Škodovky k dalším investicím do infrastruktury, pro město,“ tvrdí milovický zastupitel Miloslav Müller.
Svým postojem podle něj Milovice odradily další investory. „Teď tady máme desetiprocentní nezaměstnanost, ale stezku. Těžko se dá ale od ní čekat příliv turistů či pracovní místa,“ dodal.