Klub přátel vojenských historických jednotek, kterému část území a bunkrů na inkriminovaném místě patří, se rozhodl ledovou kouli prozkoumat. V sobotu ji zkrátka pomocí zábavné pyrotechniky roztříštil.

A jaké bylo překvapení, když uvnitř ledové koule o průměru zhruba dva metry nalezli jeden paroh a prázdnou lahev od likéru Jaggermeister! „Je to zajímavé. Sice stále přesně nevíme, kdo sem ledovou kouli odložil, ale teorie, která má své reálné základy, je daná,“ řekl Aleš Mašín ze zmíněného vojenského klubu.

Teorie vylučuje zásahy mimozemských sil, mimořádný přírodní úkaz a dokonce i zatím nejreálnější teorii starosty Lukáše Pilce, že jde o recesi. Podle našich zjištění sloužila ledová koule při natáčení reklamy, a je tedy v podstatě filmovou rekvizitou. Reklama se točila nedaleko a řidič náklaďáku, který rekvizitu z natáčení odvezl, se kuriózního nákladu zbavil právě ve vojenském prostoru, kde doufal, že kouli nikdo neobjeví a ta v klidu roztaje.
Místo toho způsobil rozruch mezi místními i řadou médií…

Ledovou kouli objevili lidé ve čtvrtek dopoledne. O den později se už zpráva o nálezu záhadného objektu objevila i v hlavní zpravodajské relaci celoplošné soukromé televize. Spekulace o původu ledového nadělení se rozjely naplno a hlavu si tak mohli lámat i čtenáři Nymburského deníku.
Z koule toho tedy moc nezbylo. Snad jen vojenským nadšencům paroh a prázdná láhev od likéru, na nějž se pravděpodobně reklama točila.