S neskrývanou zvědavostí, občasnými výkřiky a patřičným zájmem sledovaly včera dopoledne děti z milovické základky povídání pyrotechnika Pavla Cézy nejen o zábavní pyrotechnice. Tedy tématu v předsilvestrovském čase více než aktuálním.

Právě v Milovicích je toto téma obzvlášt akutní. Je to jen pár dnů, kdy se právě jeden ze žáků školy zranil při manipulaci s petardou. „Tomáš zapálil petardu a dal ji do trubky. Když dlouho nebouchla, šel se podívat a nastal výbuch. Naštěstí měl jen lehčí zranění v obličeji,“ popsal událost Céza.
I Tomáš tak včera seděl ve třídě a sledoval přednášku pyrotechnika o bezpečnosti takových hraček.

Céza nejprve vysvětlil zásady nakupování takových věcí. „Zásadně si kupujeme takové věci pouze v kamenných obchodech, kde je případně můžeme reklamovat nebo požadovat nějakou náhradu, pokud se něco přihodí. V žádném případě takové věci nekupujte u vietnamských trhovců,“ doporučoval strážník.

Za účasti svých kolegů Elišky a Míry všem předvedl, jak má vypadat návod na použití v češtině a jak má být označen.

První rozruch ve třídě vyvolal ve chvíli, kdy vysvětloval jednotlivé skupiny pyrotechniky a názorně je ukazoval vybaven vlastním arzenálem.
Vysvětlil, že komukoliv se může prodat jen pyrotechnika první třídy, která by neměla být nebezpečná. „I tak bych doporučoval koupi i následné použití za asistence rodičů,“ varoval Céza.

Výkřiky úžasu vyvolal, když do ruky bral větší a větší kulové pumy, s kterými smějí manipulovat jen pyrotechnici a lidé se speciálním osvědčením k výrobě ohňostrojů.

Pak se překvapivě vrátil k jedné menší pumě a současně s ní dětem ukázal fotku zkrvavené a uprostřed proděravělé dlaně. „To dokáže i tahle menší věc, pokud vám exploduje v ruce,“ řekl do ztichlého publika. Na řadě dětí bylo vidět, že ohavnou fotku si budou pamatovat ještě dlouho.

Jelikož Milovice jsou bývalým vojenským prostorem a nálezy munice po sovětských vojácích tu jsou stále ještě docela běžným jevem, vyzkoušel děti z toho, jak se zachovat například při nálezu granátu. „Když ho najdu, půjdu to někomu říct,“ správně odpověděl hned první tázaný, který také jako první dostal samolepku městské policie s nápisem pyrotechnik a obrázkem kocoura s bombou v ruce.

Po přednášce si pyrotechnik děti vyzkoušel, jak dobře poslouchaly jeho slova. I když už z průběhu povídání bylo jasné, že z něj nespouští oči ani uši. A tak na všechny otázky se zdvíhal les rukou, následovala povětšinou správná odpověď a Míra s Eliškou rozdávali samolepky jen to svištělo.

Vrcholem pak byla venkovní ukázka několika výbuchů petard. Ty největší byly zavřené v plastové lahvi či papírové krabici. Dálkově řízený výbuch nejen že na chvíli všechny ohlušil, ale také způsobil déšť zbytků umělé hmoty či papírů. „A takhle by dopadly vaše prsty, pokud by vám to explodovalo v ruce,“ doplnil Céza, ukázal na poletující kusy plastu a dodal tak váhu svým pokusům.

Celá akce se konala po domluvě se starostouMilanem Krausem, který se části povídání také zúčastnil. „Má to smysl z několika důvodů. Kromě zmíněného zranění a předsilvestrovského času tu je ještě jedna zajímavá věc. Pan Céza oslovoval své kolegy před dětmi Eliško a Míro. Tak k nim získají důvěru a budou je považovat za člověka, na kterého se mohou kdykoliv obrátit,“ všiml si starosta.