Přestože se česká strana dlouhé měsíce snažila s Německem o odvozu nelegálního odpadu vyjednávat, z Milovic zmizelo zatím jen mizivé množství. Tuny nepořádku zůstávají v opuštěném areálu u letiště Boží Dar a prostor se mění v místo hrůzy. Neřízeně se zde rozjelo rabování.

Do odpadků prší, nejsou ničím chráněné, z haly, kde jsou uskladněny, totiž kdosi ukradl plechovou střechu i všechny obvodové desky, takže z ní zbyl jen ubohý skelet. Zmizela i vrata do areálu, která místo alespoň trochu chránila. Teď už má do něj přístup kdokoliv.

„Je to rozkradené, roztahané, prostě hrůza. Někdo to odvezl do sběrny a pěkně se na tom napakoval. Nadávali jsme na stát, že to neumí zabezpečit, ale teď majetek vlastní Středočeský kraj a je to stejné,“ uvedl Pavel Hlaváč, který před více než rokem na odpad upozornil média a kauza se rozjela.

Podle něj se navíc na Boží Dar naváží další a další odpadky, suť a nepořádek.

„Situace se tam neustále zhoršuje, předpokládáme proto, že se o to kraj postará. Je to jeden z požadavků, které na něj máme,“ nechal se slyšet milovický starosta Milan Kraus. Nebezpečná je podle něj celá věc v tom, že na místě, které je bez jakékoliv kontroly, je velká hrozba vzniku požáru.

Kraj si je tohoto stavu údajně vědom. „Souhlasím, že to je hrozné, proto se tím také budeme zabývat,“ řekl Tomáš Macenauer, ředitel společnosti Středočeská rozvojová Mladá, kterou kraj založil, aby oživila bývalý vojenský prostor.

Odpad bylo i jedno z témat první schůzky společnosti minulý týden v Nymburce. „Musíme zjistit, v jaké fázi je nyní vyjednávání státu s německou stranou a podle toho pak podniknout další kroky. Rozhodně budeme muset vynaložit peníze na zabezpečení, ploty,“ dodal Macenauer. Jak rychle to ale bude, když o rozpočtu společnosti se rozhodovalo teprve minulý týden, je otázka.

Milovice nebyly jediným místem v Česku, kde byl nelegální odpad z Německa objeven. I tam mají s jeho likvidací většinou problémy.
Do Čech ho přitom na kšeft navozily české firmy, které se však bohužel vyhýbají odpovědnosti.