Od 7. května začal v oblasti platit tzv. zónový tarif, který zavádí Středočeský kraj v celém regionu, a jízdné z Milovic do Lysé vyskočilo do astronomických výšek, skoro o polovinu. Z deseti korun se vyšplhalo na čtrnáct.

„To už se mi nevyplatí tím autobusem jezdit. Ať se nikdo nediví, že na to lidi kašlou a všude jezdí autem. V Lysé pak není, kde zaparkovat, když chcete přestoupit na vlak. Je to opravdu darda. Doteď jsem měsíčně jezdil za čtyři stovky, nově to je skoro o polovinu víc,“ zlobí se Miroslav Novotný, který dojíždí do Prahy do zaměstnání. Podobně dojíždějí stovky dalších Milovičáků, protože v místě není práce.

Lidé ale zřejmě mají smůlu. Podle dopravce ČSAP Nymburk s tím nejde mnoho dělat. „Jsou to kroky krajského úřadu. V jiných částech regionu se ještě nějaké úpravy cen dělaly, ale bohužel tady už to zůstane. Lysá a Milovice jsou zařazeny do dvou pásem a mezi tím ještě kraj rozhodl o zdražení, proto je cenový skok takový,“ vysvětlil dopravní náměstek ČSAP Jiří Janeba.

Jediné, jak by se jízdné aspoň trochu mohlo zlevnit, je podle něj jezdit na čipovou kartu. „To vyjde levněji asi o dvě koruny na jízdu. Jinde na Nymbursku už jsou čipovky místo placení penězi rozšířené, ale právě na Milovicku si lidé stěžují, že o tom moc neví,“ řekl Janeba.

ČSAP proto podle něj pořádá v Milovicích mimořádnou akci. Zájemci si budou moci podat žádost a koupit čipové karty přímo na Městském úřadu v Milovicích. Akce se rozjíždí už ve středu 23. května.