Většina účastníků milovické akce připomínající 69 let od druhé světové války už naštěstí tuto dobu nepamatuje. Přesto bylo mezi stovkami lidí, kteří se do Milovic přišli podívat hlavně na vojenskou ukázku bojů z května 1945, mnoho mladých tváří.

A podle slov hejtmana Josefa Řiháka, který se zúčastnil pietního aktu u památníku padlých, je právě připomenutí milionů ztracených životů v této válce mladým lidem velmi důležitou součástí výchovy. „Je důležité připomínat si historii, možná by se měla připomínat častěji. 
I v kontextu toho, co se děje na východ od naší republiky. Měli bych být vděčni za to, že miliony lidí položily životy za to, abych my tady mohli být, vychovávat své děti a vnoučata," řekl při uctění památky hejtman s tím, že by si lidé měli uvědomit, že žádná armáda, ani žádná nenávist nic nevyřeší. Lidé jsou tu od toho, aby se uměli domluvit a to je v poslední době možná to, co nám chybí.

Po uctění památky padlým se v prostoru u milovického kostela na křižovatce ulice 
5. května uskutečnila ukázka Klubu vojenské historie 
z května 1945, kdy Sovětská armáda byla už téměř „na dohled" a Němci se snažili na všech místech zajistit prostor pro ústup. Ukázce, při které zaznělo nesčetné množství autentických střel, padlo několik lidí a klub předvedl autentická původní auta, přihlížely stovky diváků.