Hřebec Anchor Kookaburra zakládá v rezervaci novou chovnou linii. Původní harémový hřebec milovické rezervace Northcroft Firestarter, který u Milovic zplodil desítky potomků, se od roku 2019 podílel na výchově mladých hřebečků v bakalářské skupině na Kozmických ptačích loukách na Opavsku. Od roku 2021 je pak zapůjčen do Přírodního parku Solling-Vogler v Německu, kde se stal novým harémovým hřebcem.

Hříbě divokých koní není prvním přírůstkem letošního roku v milovické rezervaci. „Tím se koncem března stala zubří samička,“ doplnil Dostál. Milovická rezervace poskytla odchované přírůstky do několika rezervací v České republice i v zahraničí.

V bývalém vojenském prostoru nyní policie vyšetřuje podezření z nelegálního ukládání nebezpečného azbestu. Ochránci přírody proto požádali návštěvníky, aby do upřesnění informací do rezervace nejezdili.

Divocí koně v Milovicích zahájili před osmi lety v České republice projekt návratu velkých kopytníků do české přírody. V Milovicích tehdy vznikla první rezervace svého druhu v tuzemsku, v současné době se rozkládá na ploše 350 hektarů. Kromě divokých koní v ní žijí také zubři a zpětně šlechtění pratuři.