Zábavný park pro děti funguje už několik let a každý rok nabízí další vylepšení. Ten se stal vítězem v rámci veřejného hlasování. Futuristický kruhový dům pro dvě rodiny získal ocenění odborné poroty a zatím se jedná jen o návrh. Vyrůst by měl v lesní osadě proslavené Bohumilem Hrabalem podle předpokladů v příštím roce.

Provozovatelem milovického zábavního parku se spoustou atrakcí je Jiří Antoš. Už před časem se svěřil, že celý projekt je jeho srdeční záležitostí. Ačkoliv začátky tak jednoznačné nebyly. „Kupoval jsem tento pozemek hlavně kvůli budovám. Moje firma dělala nábytek, a proto jsem potřeboval sklady. Pak jsem přešel na výrobu dětských hřišť, takže jsem to nepotřeboval. Jednou jsem se jel podívat do Německa a tam jsem u jedné firmy viděl menší zábavní park. Moc se mi to líbilo, takže jsem o něčem podobném začal pomalu uvažovat,“ vzpomíná na začátky s Mirakulem Jiří Antoš.

Inspiroval se v několika parcích v zahraničí. Ale podle něj se nedá říct, že Mirakulum je kopie čehokoliv, co je například v Německu. „Mám tady věci, které jsem někde viděl, ale celé je to zpracované po svém, je tu mnoho vlastních nápadů. Mám skvělý tým a co se týká tváře celého parku, mám výbornou spolupráci se sochařkou.“

Součástí parku je i vodní svět. „Když se dítě vzpírá mezi vraty a brečí, že nechce jít domů, to je naše největší pochvala,“ říká majitel Mirakula a hlavní duše celého netradičního projektu Jiří Antoš.

To projekt dřevěné kruhové stavby v Kersku by se měl podle plánů stavět v roce 2019. Jedná se na první pohled o netradiční dům, který by měly obývat dvě rodiny. Má řadu moderních řešení a obdivovat jej budou především fandové moderní architektury a odborníci. Právě ti jej vybrali mezi vítěze letošního ročníku soutěže. „Dům obsahuje dvě samostatné obytné jednotky využívající společné, částečně uzavřené atrium. Kruhová forma domu umožňuje pronikat slunci do jeho interiéru v různých časových intervalech, pod různými úhly a různou intenzitou,“ konstatují autoři návrhu Radim Babák a Ondřej Tobola z Ateliéru Hippodesign.

Další popis stavby je už trochu odbornější. Jde o jednopodlažní rodinný dům dřevěné konstrukce typu těžký skelet založený na základové betonové desce v kombinaci zatepleného sendvičového systému. Pohledovou část fasády tvoří převážně horizontálně a vertikálně kotvený masivní dřevěný hranol v kombinaci lámaného přírodního kamene uloženého v ocelovém pletivu. Hlavním vizuálním prvkem interiéru je přiznaná kresba skeletu stropu pootočeného o 45 stupňů vůči vertikální konstrukci po ním. Dům bude maximálně využívat původní přirozenou intenzivní a extenzivní vegetaci. Zastavěná plocha činí 585 metrů čtverečních, obytná 194.

V anketě o Dřevostavbu roku letos soutěžilo 95 dřevěných staveb, což je druhý nejvyšší počet v její osmileté historii. Pro tyto stavby hlasovalo jak 11 odborných porotců, tak široká veřejnost, která jim poslala rekordních 67 441 hlasů. Mezi vítěznými díly se najdou hřiště, rodinné domy, rozhledny, sruby i dřevěné interiéry. „Cílem ankety je podpořit využívání dřeva ve stavebnictví jako naší významné obnovitelné suroviny,“ vysvětluje ředitel Nadace dřevo pro život Stanislav Polák. Z rostoucího zájmu o tuto anketu je patrné, že obliba dřevěných staveb v České republice roste, což je z pohledu ochrany životního prostředí dobrá zpráva.

Některé další oceněné projekty:
Vyhlídková věž na Šibeníku - vítěz veřejného hlasování v kategorii Dřevěné konstrukce – návrhy
Jezdecká hala v Pardubicích - vítěz odborné poroty v kategorii Dřevěné konstrukce – návrhy
Tančírna v Račím údolí, Obec Bernartice - vítěz veřejného hlasování v kategorii Dřevěné konstrukce – realizace
Věž Ester v Jeruzalémě, - vítěz odborné poroty v kategorii Dřevěné konstrukce – realizace