Snaha o nákup a umístění meteostanice takového typu do oblasti Zálabí není náhodná. Souvisí se stížnostmi na kvalitu vzduchu a zápach, který mají místní už několik let spojený se zinkovnou AZOS. „Stanice bude vyhodnocovat naměřené hodnoty a velmi napomůže při identifikování zdrojů znečištění. Vedení sladovny s umístěním stanice okamžitě souhlasilo, za což jsme byli velmi vděčni,“ řekl starosta Pavel Fojtík.

Podle vedoucí odboru životního prostředí Michaely Havelkové pomůže stanice při monitoringu pachových toků. „Meteostanice měří směr a rychlost větru. Sloužit bude k výpočtu rozptylu emisí,“ upřesnila Havelková.

Systém monitorování zmíněných dat pak umožní například určit směr, ze kterého mohou obyvatelé Zálabí cítit zápach. „Pokud například v Drahelicích někdo ucítí zápach a ohlásí to pomocí aplikace, pak jsou data ze stanice schopna zjistit a odpovědět, zda je či není možné, že zápach přichází ze Zálabí,“ uvedl příklad starosta.

Právě Zálabští si na zápach v posledních letech nejvíce stěžují a jednoznačně jej připisují firmě AZOS. Ta to však vytrvale odmítá s tím, že žádné zákazy a normy vypouštěného množství látek neporušuje. Aktuálně probíhá soud mezi radnicí a firmou. Město požaduje ukončení provozu zinkovny a snaží se o její odchod z města. I to firma odmítá a soud jí zatím dává za pravdu. Městu se před nymburským soudem nepodařilo prokázat, že zápach obtěžuje obyvatele více než imise z ostatních podniků v průmyslové zóně. Město se vzápětí odvolalo. 

Odvolací soud se měl konat už v lednu. Jenže firma AZOS už „papírově“ neexistuje. Společnost AZOS oznámila své rozdělení koncem loňského roku. Od ledna fungují její nástupnické společnosti Colegium Reality a APP. Za nástupnickou firmu, proti níž se dále povede spor, byla označena společnost Automotive Painting Partners (APP). Kvůli tomu soud nemohl dále rozhodovat v odvolacím řízení a odročil jednání na konec února.

FAKTA O METEOSTANICI
- radnice podá po vyhlášení dotačního titulu žádost o dotaci na nákup softwaru k monitoringu zápachu a pořízení meteostanice
- umístěna má být na střeše sladovny na Zálabí
- bude měřit směr a rychlost větru
- díky softwaru dokáže mimo jiné určit rozptyl emisí
- radnice si slibuje od projektu lepší monitorování zápachu