Východní asfaltová část by se měla dočkat konečně změny. Samotný skatepark je již nevyhovující. „Vlastně se tomu už nedá říkat skatepark. Vypadá strašně a je pro skatebording dost nebezpečný. Překážky jsou děravé, plechy zprohýbané. Jezdí tu dnes minimálně kluků. Hodně se jich přesunulo na skatepark do Poděbrad, kde je v celkem slušném stavu,“ říká Vojtěch Zikmunda, který na prkně také jezdí, zároveň byl jako poradní hlas a konzultant při komponování návrhu s projektantem.

Podle místostarosty Jana Rittera se prostorem město začalo více zabývat před dvěma lety. „Jsou tu stará asfaltová hřiště na basket, improvizovaný skatepark a kopec z navážky s pumptrackovou dráhou na úpatí. Zejména skatepark je již pár let v dezolátním stavu. Měli bychom s tímto faktem nějak naložit,“ vykresluje aktuální situaci Jan Ritter.

Areál je z části ohraničen cyklostezkou, která ji odděluje od řeky Labe a Valů. Cílem je podle místostarosty navíc zkultivovat nevyhovující vedení cyklostezky úzkým koridorem mezi plotem a Valy. Vybudovat zmiňovaný skatepark v soudobém a trvanlivém provedení. Nakonec zrealizovat nové multifunkční hřiště. K tomu chce město ještě postavit nová hřiště na dvoře Základní školy Tyršova pro hodiny tělocviku a volný čas. Jak známo, tato škola nemá své hřiště ani tělocvičnu. V teplých měsících využívá právě hřiště Na Hasičárně.

V loňském roce vypracovávala architektka Jana Kopecká studii celkového řešení. „Návrh počítá se zlepšením průjezdnosti území a lepší napojení na most. Zcela nově je navržen skatepark, který má být tvořen ne jako sestava jednotlivých nezávislých konstrukcí, ale jako jedna fungující dynamická hmota,“ vysvětlil místostarosta.

Podle Zikmundy má nový nymburský skatepark obsahovat i zapuštěný bazén. „Jsem za to, že zde bude stát takový skatepark, opravdu rád. Skateová a biková scéna má ve městě historii. Park by měl být ve tvaru trojúhelníku a uprostřed bude zapuštěný velký bazén. Je navržený pro každého skejťáka, bude možné jezdit z rohu do rohu, aniž by se člověk musel odrážet nohama. Součástí skateparku budou samozřejmě překážky, bedýnky a zábradlíčka,“ objasňuje Zikmunda.

Skatepark podle zkušeného skatebordisty bude celý jako betonový monolit. „To je v podstatě nesmrtelný prostor. Celobetonový je například v pražských Strašnicích, což je asi vůbec první skatepark u nás. Není dobré dávat do skateparku dřevěné a plechové překážky. Ty jsou vystavené počasí, zmoknou a časem se opotřebují, musí se renovovat, vyměnit. Beton je v tomto případě ideální,“ dodal Zikmunda.

Daleko lepší využití dostane i víceúčelové hřiště v sousedství skateparku. „Typologie hřiště o rozměrech 36 x 18 metrů vyhovuje sportům jako je volejbal, basketbal, tenis o zmenšených outech, futsal a badminton. Veškeré atrakce potom lze sledovat ze stávajícího tréninkového kopce. Klidová zóna předpokládá umístění dětského hřiště či lanové věže. Také je navržen přístup k Labi s posezením,“ vyjmenoval Ritter.

Náklady na skatepark jsou čtyři miliony, na hřiště dva. „Peníze půjdou dílem z rozpočtu města, dílem z dotací. Zkusíme firmu ČEZ, která takovéto akce podporuje,“ uvedl místostarosta Jan Ritter.

Projektové dokumentace jsou hotové, město v nejbližší době podá žádost o stavební povolení. Stavba by tak měla být příští rok zrealizována. Doufejme, že po komunálních volbách nebude vše jinak.