„Kolem Lidušky registrujeme výrazný nárůst populace hlodavců, a to zdaleka nejen nutrií, ale také potkanů. Musíme zasáhnout, protože oba druhy se množí rychle a nekontrolovaně a bude nutný další odchyt,“ uvedl mluvčí radnice Petr Černohous. Město ale podle slov mluvčího potřebuje podporu a pochopení obyvatel. „Protože to, co je teď milým rozptýlením, může už velmi brzy přinést řadu problémů s hlodavci spojených. Město bude nuceno, ač nerado, proti krmení zasáhnout třeba i pokutou,“ varuje mluvčí radnice.

Nutrie žijí v Nymburce u vodních zdrojů. Na jeden z odchytů si loni stěžovala jedna ze svědkyň v lokalitě nedaleko elektrárny. Podle jejích slov pracovník odchytové firmy na místě krmená zvířata postřílel. To však zástupce firmy popřel a uvedl, že žena si zřejmě spletla pušku s vystřelovací sítí.

Podle odborníků způsobují nutrie velké škody na ekosystému. Luboš Vaněk z Ekocentra Huslík uvádí jako příklad Sánskou strouhu mezi Nymburkem a Poděbrady. „Byla krásně zelená, žila v ní řada rostlin. Nyní je z ní právě vlivem působení nutrií doslova stoka,“ říká Vaněk. Podle něj se nutrie dostaly do volné přírody ve chvíli, kdy přestal být zájem o jejich maso a kožichy u chovatelů, kteří je vypustili do volné přírody.