Právě vznikající dílo na stěně v parku Hrdinů bude v městských barvách Nymburka. Tedy bílé a červené. „Je to koncept cesty, na níž červená přechází do bílé. Tvoří jej ornamenty, které symbolizují právě tu cestu,“ vysvětlil Lukáš Kladívko.

Město hledalo relativně dlouho pro tento účel vhodné místo. Volba nakonec padla na zeď v Parku Hrdinů, kterou radnice označila za ideální prostor pro mural a street art. „Akce probíhá od pondělí do čtvrtka. Jako bonus Lukáš Kladívko ozdobí zeď domu číslo popisné. 10 motivem k letošnímu 150. výročí železnice. Ve středu odpoledne je pak přichystán speciální workshop pro děti z nízkoprahového centra. Nicméně předpokládáme, že samotný vznik malby bude zajímavý pro nejširší veřejnost,“ uvedl Petr Černohous, mluvčí nymburské radnice.

Podle místostarostky Stanislavy Tiché je cílem tohoto stylu vzbuzovat emoce, překvapit, nenechat chodce kolem bez povšimnutí projít. „Věříme, že do dnešního města umění street artu patří, rádi bychom v podobných projektech pokračovali i v budoucnu. Chceme do Nymburka přilákat zajímavá jména a poskytnout pro moderní umění další plochy. Nymburk se tak zařadí konečně k městům, kde je street art běžnou součástí veřejného prostoru,“ konstatovala místostarostka.

Lukáš Kladívko potvrdil, že by rád na dalších projektech ve městě spolupracoval. „Určitě by mu slušelo například rozmístění objektů na některých místech. Prostor k tvorbě chceme nabídnout i lokálním výtvarníkům,“ řekl poděbradský umělec.

Kdo je Lukáš Kladívko
Lukáš Kladívko je autorem mnoha projektů na podporu umění ve veřejném prostoru. Od roku 2006 pořádá v Poděbradech mezinárodní výtvarná sympozia Woodoo Session, zabývající se veřejným prostorem, velkoplošnými malbami a pouličními instalacemi. Je ředitelem a uměleckým kurátorem street art festivalu Město = Galerie v Kutné Hoře. Stojí za vznikem Pop-Up Galerie G18 v Poděbradech. Jeho práce najdeme v řadě českých měst i v zahraničí, například v Berlíně, Izraeli či New Yorku. Žije v Poděbradech, kde má svůj ateliér.