5 mužů a 10 žen.

I takový je poměr na jedné z kandidátek pro volby do městeckého zastupitelstva. Kuriozit se však na seznamech najde mnohem více.

Genderové město

Na diskriminaci ohledně politické reprezentace si městecké ženy, dámy a dívky rozhodně stěžovat nemohou. Už poměr současných zastupitelů naznačuje, že muži netřímají mocenské žezlo pevně ve svých rukách, ale do obecních věcí mohou velmi zhusta mluvit také ženy. Posuďte: poměr stávajících zastupitelů je 8:7 ve prospěch něžného pohlaví. A podle kandidátek do příštího zastupitelstva by se situace nijak radikálně měnit nemusela.
Ne všem se ovšem takové poměry líbí. „Myslím si, že současný poměr v tomto ohledu není ideální,“ naráží jeden ze zastupitelů na průběhy jednání.
Kolik žen a kolik mužů nakonec zasedne v příštím zastupitelstvu, ukáží až volby 15. a 16. října.

Pro pořádek základní informace. V Městci Králové kandiduje celkem 100 kandidátů, z toho 57 mužů a 43 žen. Jejich průměrný věk činí 46, 56 let.

Starosta nebo starostka?

Pokud budeme soudit z předvolebních reakcí, o funkci starosty se přímo uchází tři muži a jedna žena. Pojďme tedy začít těmi kandidátkami, které by ze svých řad chtěli vygenerovat budoucího muže či ženu číslo jedna na městecké radnici.

Svoji funkci chce obhájit současný starosta Milan Pavlík, který je jako nezávislý lídrem kandidátky ČSSD. „Ano, chtěl bych dokončit rozdělanou práci,“ říká osmačtyřicetiletý muž, který se podle ohlasů obyvatel těší u místních slušné popularitě.

Kandidátka ČSSD však skrývá několik pozoruhodných údajů. Jednak je ze všech nejstarší (věkový průměr 55,93 let) a nemá žádného kandidátka mladšího 40 let! „Jsou to zkrátka zkušení lidé, kteří mají hlavně chuť pracovat,“ říká starosta.

Skalním příznivcům ČSSD pak také nemusí být po chuti fakt, že z patnáctičlenné kandidátky je pouze jediný členem strany, ostatní jsou bezpartijní.
Pavlík označil za svého největšího volebního soupeře lídra Nezávislé „15“ Petra Nováka. Ten však v současné době o post starosty usilovat nechce. „Nikdy neříkej nikdy, ale za současného stavu věcí budeme podporovat kandidáta z jiné kandidátky,“ říká Novák.

No a jelikož jsou zástupci tohoto sdružení v koalici se současným starostou Milanem Pavlíkem, modří už asi vědí, koho bude Nezávislá patnáctka podporovat. Tato kandidátka je však věkově takřka v protikladu s předchozí socialistickou. Je druhá nejmladší a nenajdete na ní nikoho staršího 60 let. „My jsme oslovovali i starší lidi, všichni však vzhledem ke svému věku odmítli,“ uvedla dvojka této kandidátky Jitka Drugdová.

Další z kandidátů na starostu by mohl vzejít z řad místní ODS. Ta postavila do čela kandidátky oblíbeného zubaře Romana Čeladníka. Ten však o post prvního muže také usilovat nebude. „Mám tři tisíce pacientů, to by skloubit opravdu nešlo. V případě volebního úspěchu bychom pravděpodobně na funci starostky nominovali paní Šafránkovou,“ odkrývá karty Čeladník.

Ludmila Šafránková je na kandidátce hned za Čeladníkem. Zajímavostí také je, že na předposledním místě je její syn Petr.

Nejmladší kandidátku s věkovým průměrem rovných 40 let sestavila TOP 09. Ač nová strana, na čelních místech kandidátky nalezeneme dobře známé tváře místní politické scény. Lídrem je šestačtyřicetiletý Zbyněk Matoušek, na třetím místě je také dlouholetý zastupitel Jaroslav Vosyka. Ten zaangažoval dalšího člena rodiny, konkrétně dceru Martinu, která je na osmém místě soupisky.

Ale zpět k lídrovi Matouškovi. I on v případě úspěchu potvrdil zájem stát se prvním mužem města s tím, že záleží na povolebním vyjednávání. A co říká na fakt, že vede nejmladší kandidátku? „Je určitě výhoda mít kolem sebe lidi, kteří jsou rozumově perspektivní,“ řekl Matoušek.

Do čela radnice by se také mohl za příznivých okolností vrátit předchůdce Milana Pavlíka Miloš Valenta. Ten vede kandidátku Starostové a nezávislí, v níž tvoří drtivou většinu muži v poměru 12:3. Navíc přes polovina kandidátů, přeně osm, se vejde do věkové kategorie 50 až 55 let. „To je náhoda, není v tom nějaký záměr. Kandiduje letos 100 lidí, což tu nikdy nebylo. Je pak těžké shánět lidi na kandidátku,“ vysvětluje exstarosta.

I tady najdeme dva příbuzenské vztahy. Na pátém místě je Valentův zeť Petr Jilemnický, na osmém a třináctém místě nalezneme manžele Michlovy.
Novou a výrazně dámskou kandidátku sestavilo sdružení pod hlavičkou Proměstecko. Ač je jejím lídrem muž, sedmatřicetiletý Pavel Mladějovský, tvoří muži jen třetinu kandidátky. Nominovaných žen je 10. „Není v tom nějaký záměr. Máme podobný program jako ostatní s důrazem vytvoření možností pro děti. Chceme ale také už promlouvat do dalších věcí ve městě,“ říká lídr kandidátky, na které jsou manželé Petr a Ivana Durstovi.

Jeden manželský souboj se bude konat také napříč stranami. Šestka kandidátky ODS Václav Zmrhal vyzývá na dálku na souboj svoji manželku Hanu, která je dvojkou Proměstecka.

A ještě jedna kandidátka je ve hře. Ta komunistická. Je oproti ostatním pouze desetičlenná. Vede ji jedenačtyřicetiletá brusička skla Kateřina Sabóová a její součástí jsou také manželé Marie a František Sztankovi.

NEJMLADŠÍ A NEJSTARŠÍ

nejmladší: Martina Vosyková – 22 let – 8. na kandidátce TOP 09 – studentka
nejstarší: Josef Smutný – 74 let – 15. na kandidátce ČSSD – důchodce

PROFESE NĚKTERÝCH KANDIDÁTŮ

vedoucí školní jídelny, provozní hotelu, správce daně, správce budov, chemik, truhlářka, automechanik, zubní lékařka, redaktor, poštovní doručovatelka