Už během několika dnů a týdnů by měla vyrůst solární, tedy sluneční elektrárna v areálu firmy Pema. Další dva projekty, které počítají s využitím sluneční energie a měly také vyrůst v Městci, jsou zatím u ledu.

Solární panely by se měly stát součástí prostoru, v kterém v uplynulých letech podnikala a podniká firma Pema. „Projekt bude realizován tak, jak jsme jej navrhovali. Původně jsme chtěli začít s provozem už 20. března, ale vzhledem k dlouhé zimě a sněhu jsme museli datum odložit. V těchto dnech se ve firmě vyrábí konstrukce, které by měly být co nejdříve nainstalovány,“ řekl jednatel Pemy Milan Zámečník.

Elektrárna by měla mít kapacitu 3 megawatty a všechna potřebná povolení už má Pema k dispozici.

To se však nedá říci o dalších dvou projektech, které také počítaly s ekologickou výrobou elektřiny. Zemědělská společnost chtěla instalovat solární fólie na jižní strany osmi objektů v Pražské ulici. Ačkoliv firma loni dostala svolení od zastupitelů, nemá jej zatím od firmy ČEZ, která by takto vyrobenou elektřinu odkupovala. „V tuto chvíli se kolem toho nic neděje, nemáme vyjádření ČEZu. A ani nečekám, že by se v dohledné době něco pohnulo,“ řekl ředitel Zemědělské společnosti Jiří Sobota.

Podobně je na tom firma Proagro, která chtěla zkombinovat solární panely na zemi a na střechách. „Zatím nemáme vyjádření ČEZu, které jsme však už měli obdržet. V tuto je chvíli je celá věc na mrtvém bodě,“ uvedl Bohuslav Kohout za firmu Proagro.

Jedinou městeckou solární elektrárnou tak bude ta v areálu Pemy. Jejího jednatele nezarazil ani fakt, že v minulém týdnu byla problematika slunečních elektráren, respektive výkupu takto vyrobené elektřiny, na programu jednání parlamentu, který povolil ČEZu vykupovat elektřinu za menší peníze. „To se ovšem týká elektráren, které by byly spuštěny až v příštím roce. My s tím žádný problém nemáme,“ reagoval Zámečník.