Co nosili ve starém Řecku na nohách? Jak to vypadalo v tehdejších školách či domech? Byla tehdejší řecká kuchyně stejná jako ta dnešní?

Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek mají v současné době v malíku všichni šesťáci z městecké základní školy. V rámci ukončení výuky
o tomto historicky zajímavém období včera uspořádali projektový den, který byl charakteristický především jednou věcí. „Asi jsme upotřebily kilometry prostěradel na naše kostýmy. A proto nám nyní další skupina řekne něco o oblékání té doby,“ řekla Hana Míčová, vedoucí projektového dne, sama v bílém hávu 
s buxusovým věncem na hlavě. A právě tento úbor byl prakticky všem společný.

Školáci rozdělení do jednotlivých skupin vyprávěli 
o životě té doby. A výklad zpestřili scénkami, ale i drsnějšími ukázkami. Například při vyprávění, jak to vypadalo ve spartské škole, došlo i na ukázku souboje mečem, kde jedna z agresivnějších bojovnic, převlečená ovšem za mužského bojovníka, se oháněla mečem tak zdatně, až lehce zasáhla protivníka  dřevěným mečem do brady. „Pane řediteli, jaké jsou povoleny ztráty,“ ozvala se vtipkující učitelka a hned se přesvědčila, že předešlý souboj nebude mít žádné následky.

Chybět nemohlo ani řecké božstvo včetně krásné Afrodity. To že ne všechny vztahy mezi olympskými bohy byly podle dnešních měřítek úplně košer, připomněl Zeus, který pojal za svoji choť svoji sestru Heru.

Drobná nehoda postihla také výřečného a organizačně velmi schopného moderátora starověkých olympijských her, kterého zničehonic opustil provázek držící jeho roucho a zjevil se tak před spolužáky i hosty v plné kráse svého spodního oblečení.To mu však nezabránilo, aby připomněl, že první Olympijské hry se konaly právě v Olympii už roku 776 před naším letopočtem.

Vrcholem pak bylo představení řecké kuchyně, která se od té současné příliš neliší. „Už tehdy byly základem potravy ryby, zelenina, olivy 
a olivový olej,“ konstatovala dívka, která to měla dobře naučené.

Po ukázkách stolování pak došlo i na ochutnávku. Od rána totiž připravovali řecký salát s tzatziky, pečené rajčátko a chléb. „Myslím si, že jako zakončení vyučování o této éře je to zábavné, vtipné a poučné,“ uzavřel ředitel školy Miroslav  Čihák a pochválil tak zhruba měsíční přípravu všech šesťáků.