Na tiskovce hodinu před začátkem rozhodující bitvy ještě hýřili úsměvy, ačkoliv mnohým se už trochu klepaly ruce.

Řeč je o šestici finalistů republikové soutěže o nejoblíbenějšího učitele, která už devatenáctým rokem nese jméno Zlatý Ámos. A historicky poprvé mělo ve finálové šestici své želízko v ohni také Nymbursko. Konkrétně Základní škola v Městci Králové, kterou reprezentoval mladý oblíbený učitel angličtiny, tělocviku, výtvarné výchovy a dalších předmětů Michal Pavelka.

Po úspěchu v semifinálovém kole, které se konalo začátkem března, by se mohlo zdát, že finále v hotelu Olšanka by měl absolvovat s patřičným sebevědomím. On si však naopak udržoval stále svoji míru klidu a pokory. „Ne, rozhodně se necítím jako favorit. Nemám k tomu žádný důvod,“ krčil rameny hned po tiskové konferenci a pomalu se přemísťoval do hlavního sálu, kde mělo za pár minut již všechno vypuknout.

Kromě jeho soupeřů se do sálu přemístil také známý psychiatr Jan Cimický, který je od vzniku tohoto klání předsedou poroty. Chybět nemohlo ani několik papalášů z ministerstev a především školáci ze tříd soutěžících učitelů.

A tady je třeba partu dětí kolem Michala Pavelky jednoznačně vyzdvihnout. Co se týče hlasitosti povzbuzování, nápaditosti transparentů, 
a nakonec i triček s nápisem Zlatý Ámos 2012, na zádech 
s fotkou oblíbeného Michala, neměli prostě konkurenci. „Michal Pavelka, to je naše prdelka,“ hlásal jeden z transparentů patřičně graficky upravený. Kromě dalších fotek jej můžete nalézt ve fotogalerii na nymbursky.denik.cz.

Městeckých školaček, které neváhaly sebou do sálu vzít zvukově nenapodobitelné vuvuzely, si  v první řadě hned na začátku povšiml také průvodce odpolednem, medvídkově kulatý a bodrý Tomáš Černý, redaktor Českého rozhlasu.

Soutěžící učitelé měli čtyři úkoly: představit sebe a školu v jedné minutě. Michal minutu s klidem rozvážnou řečí 
a poukazy na to, že minuta je příliš krátká doba, v podstatě vtipně promrhal a v posledních vteřinách stihl jen říci svoje jméno. Originální, odvážné, humorné.

V dalším kole pak měli rovněž za minutu ohlásit školním rozhlasem, že na inspekci do školy zavítá Jan Amos Komenský. I tento úkol zvládl náš kandidát s klidem. Patrně nejvtipněji pojal tuto disciplínu zlínský konkurent a jmenovec Michal Mikláš, který nechal nebohého Amose nahlédnout do světa internetu a facebooku.

Následoval tajný úkol, který rychle pochopí ten, kdo sleduje pondělní Partičku. Postupně měl každý říkat slovo, které navazuje na předchozí 
a  dohromady se mělo jednat 
o proslov ministra školství. Všichni učitelé prokázali pohotovost, někteří včetně Michala i vtip a nápaditost.

Přišel rozhodující úkol. Nacvičené číslo se svými svěřenci. Michalovi to nejdříve  trochu pokazily dvě slečny, které zapomněly text básně 
o něm a pak se stěží dostávaly se záchvatu smíchu. Ovšem když vzal Michal do ruky kytaru a za zvuků hudebně využitých sportovních pomůcek (bouchání míčem o podlahu…) spustili slavnou věc 
z muzikálu Balada pro banditu Zabili, zabili…, byl to bezesporu jeden z nejsilnějších momentů celého odpoledne 
a řada hlasivek v sále se přidala.

Porotce nakonec nejvíce zaujal zlínský počítačový mág. Ale Michal rozhodně nevyšel naprázdno a korunku a trofej získal taky. Vyhrál totiž v internetovém hlasování. „Je to překvapení, já jsem nikoho nepřesvědčoval, aby pro mě hlasoval,“ říkal s nelíčeným překvapením jen pár vteřin po vyhlášení výsledku.

Titul Ámos sympaťák tak pro letošní rok putuje do Městce Králové. Nejen žáci Michala Pavelky a jeho kolegové ze školy jsou přesvědčeni, že naprosto po právu.

OTÁZKA PŘED A PO SOUTĚŽI PRO MICHALA PAVELKU

PŘED: Jste tu od včerejška. Co se dělo a jaký je zatím nejsilnější zážitek?
Bylo to bezvadný. Dopoledne jsme měli prohlídku radnice, setkání s paní radní, prohlídku orloje a nahoře věže. Pak jsme měli sraz na Hradě a audienci s paní Klausovou, kterou jsme zakončili prohlídkou některých prostor Hradu. A nejsilnější zážitek? Výborná svíčková k večeři na hotelu!

PO: První pocity…
Dobrý, dobrý, dobrý!!!

Psychiatr Jan Cimický: Jsou to reprezentanti laskavosti a empatie

 Psychiatr Jan Cimický už devatenáctý rok předsedá odborné porotě 
v soutěži Zlatý Ámos. Sám vysvětluje, proč právě on. „Profese učitele patří mezi deset povolání, kterým nejvíce hrozí psychické selhávání. Proto je předsedou poroty psychiatr.“

Pane Cimický, máte nějaký faktor X, který je pro vás při volbě toho nejoblíbenějšího pedagoga rozhodující?
V tuto chvíli je ještě před soutěží a vy už po mě v podstatě chcete znát mého favorita. (úsměv) To vám ale neřeknu, i když je už trochu prohlédnuté mám. Ale jedna věc je strašně důležitá. Smysl pro humor. Je hrozně důležité, když se někdo umí malinko zbláznit.

Máte pocit, že učitelé mají vzhledem k vývoji ve společnosti čím dál složitější úlohu?
Učitelé jsou ve složité situaci, děti jsou dnes často arogantní. Nicméně nominovaní jsou reprezentanty vlídné laskavosti, spravedlnosti a empatie.Jinak by je žáci nevnímali jako přirozenou autoritu.