Lůžka akutní péče včetně ostře sledované chirurgie v městecké nemocnici končí.

Všeobecná zdravotní pojišťovna odmítla s místní městskou nemocnicí uzavřít smlouvy na rok 2013 a tudíž 
v podstatě zůstane v nemocnici jen léčebna dlouhodobě nemocných.

Takové byly černé zvěsti, které se stále ještě šíří městem a které by mělo rozehnat až dnešní setkání s místními obyvateli v kulturním domě. To svolali opoziční zastupitelé za ODS a TOP 09 a pozvala kromě veřejnosti i vedení města a nemocnice.

Jaká je situace ve skutečnosti? Podle ředitelky nemocnice Renáty Petrové  se lidé nemusí bát, že by o akutní péči přišli. Kladně odpověděla i na dotaz, zda zůstane v městecké nemocnici chirurgické oddělení. „Ale podrobnosti bych ráda sdělila veřejnosti až na úterním setkání s obyvateli. Mohu je ujistit, že pro ně mám dobré zprávy,“ řekla Nymburskému deníku Petrová.

Její slova potvrdil i starosta Milan Pavlík (nez. za ČSSD). „Fakt je ten, že jsme se vzepřeli původnímu rozhodnutí ministerstva zdravotnictví. Ale vypadá to dobře,“ vysvětluje starosta rozpaky 
a nejistotu, která pak mezi místními spustila vlnu spekulací.

Informace některých opozičních zastupitelů odsoudil. „Je to podle mého názoru šíření poplašné zprávy,“ uvedl starosta.

Zástupci opozice byli přesvědčeni, že město nejedná transparentně. „Vedení města mlží, chtělo i utajené a nikoliv veřejné jednání. Proto jsme také zorganizovali úterní setkání,“ říká zastupitel Roman Čeladník (ODS).

Je tedy zřejmé, že zástupci vedení radnice a nemocnice dnes předloží konkrétní údaje, jak bude vypadat struktura nemocnice v příštím roce.

Setkání s obyvateli začíná dnes v 19 hodin.

Petrová: Nedojde k redukci zaměstnanců ani mezd

Paní ředitelko, jaká je tedy stávající situace po jednání 
s VZP s akutní péčí v nemocnici?
Základní jednání proběhlo 4. dubna a s jeho výsledky ještě nebyl seznámen nikdo ani 
v nemocnici, ani ve městě. Řeknu proč. Ta jednání dopadla velmi dobře. Nicméně pak jsem měla dva dny dovolenou já a po Velikonocích měl dovolenou primář chirurgie pan Hrubec. A já jsem slíbila, že výsledky nezveřejním do jeho návratu. A to vzhledem k tomu, že se to hlavně týká jeho oddělení.
Bohužel opozice využila situace k tomu, aby zorganizovala úterní setkání s občany. Já jsem pozvání na něj tedy ráda přijala a také tam sdělím a vysvětlím závěry jednání s pojišťovnami.

Uslyší od vás lidé pozitivní zprávy?
Já myslím, že velmi pozitivní. Ale určité změny nastat musí a to z důvodů. které tam také sdělím. A ještě jednu věc bych ráda zdůraznila: Obyvatelé Městce nepřijdou o žádnou péči ve smyslu první pomoci nebo akutního ošetření. A také se nechystá žádná redukce zaměstnanců a jejich mezd.

Je výsledek jednání s pojišťovnami, o kterém říkáte, že je velmi pozitivní, konečný?
Není to pochopitelně tak, že bychom příští týden šli podepisovat smlouvy. Ale pokud to bude tak, jak jsem dohodla, bude to pozitivní.

Když se zeptám přímo: Zůstane chirurgické oddělení zachováno?
Ano, zůstane.

I s lůžky?
To se dozvíte na setkání 
s občany.