17 a 26 let. To je věk dvojice vrahů, kteří v noci z minulé soboty na neděli ubodali čtyřicetiletou ženu v jejím domě v nedaleké Vinici.

Kriminalisté je mají už od úterka za mřížemi, soudce na ně uvalil vazbu. „Obvinění přišli do domu s úmyslem krást. Ženu zavraždili zvlášť surovým způsobem. Proto čelí obvinění z vraždy, za což jim hrozí trest odnětí svobody na 12 až 15 let nebo výjimečný trest,“ uvedla mluvčí středočeské policejní správy Soňa Budská.

Mladší z nich je Rom, který žije v Městci v takzvaném „domě hrůzy“ č.p. 177, kde žije celá komunita Romů, která se do Městce před pár lety přistěhovala. Dům je v současné době na prodej za 2 miliony korun. „Majitel restaurace, kterou provozuje šikmo naproti domu, už byl navrhnout, aby město dům koupilo. Na to však bohužel nemáme peníze,“ řekl starosta Městce Milan Pavlík. Podle jeho slov město ani nemá pravomoc kontrolovat, kdo budovu obývá.

Druhý vrah, šestadvacetiletý muž, údajně žil přímo ve Vinici a se ženou se znal. „Prý už měl problémy s agresivitou, kvůli kterým byl propuštěn z místní nemocnice, kde pracoval jako zřízenec,“ uvedla jedna z jeho bývalých spolužaček, která si nepřála být jmenována.

Manžel zavražděné ženy se snaží na celou událost zapomenout. „Už jsem byl v práci, ale je to těžké.“

K samotnému případu doplnil několik závažných informací. „Vrazi byli lapeni kvůli několika dalším faktům. Ten večer kradli v dalších dvou objektech, mimo jiné v hospodě Svazarm v Městci,“ řekl šestatřicetiletý muž.

Podle jeho slov se vrazi následující noc na místo činu měli vrátit. „První noc si odnesli klíče. Další noc, kdy jsem doma spal, jsem vrátka zamkl. Přesto ráno byla odemčená,“ vypráví muž, který chce především získat do svého opatrovnictví šestnáctiletého syna jeho zavražděné družky. Ten s nimi několik let ve Vinici žil.

Také lituje shody okolností, že manželka v kritickou dobu byla na neschopence s nemocnou rukou. „Dneska už vím, že by jí práce vlastně zachránila život. Chodili jsme pořád na stejnou směnu. Vrazi netušili, že bude někdo doma. Pak byli asi všichni v šoku…“

A co by přál vrahům? „Jednoznačně stejnou smrt, jakou přichystali manželce. Pak se někdo diví, že si stěžujeme na Romy. Co mám v takové situaci říkat?“ Podle něj by v takových situacích pomohlo znovuzavedení trestu smrti.

Letos se jednalo už o čtrnáctou vraždu ve Středočeském kraji.