Tupost, ignoranství a bezmezná hloupost.

To jsou vlastnosti, které rozhodně nechybí vandalovi, jenž před pár dny zlikvidoval jeden ze symbolů městeckého náměstí, památeční lípu. Mladý strom je zlomený a policisté pátrají po autorovi nepochopitelného činu.

Na sázení lípy si mnozí místní určitě pamatují. Při slavnosti jich tehdy na náměstí příhlížely desítky. „Lípa byla na Náměstí Republiky vysazena dne 12.11. 2007 u příležitosti 100. výročí skautingu v Čechách. V naší internetové fotogalerii na stránkách www.mesteckralove.cz si mužete prohlédnout fotografie ze slavnostní výsadby stromu. Na současných fotografiích vidíte to, co ze stromku zbylo,“ říká s lítostí starosta Milan Pavlík.

Ten je také na vandala patřičně rozzloben a doufá, že bude dopaden. „Celou věc jsem předal policii a doufám, že toho, kdo to udělal, chytí,“ věří starosta.

Policie potvrdila, že se případem zabývá, ovšem žádné skutečnosti zatím nesdělila. „Ano, případem se zabýváme, zatím však žádné nové informace nemáme,“ uvedli městečtí policisté.

Místní ze situace také nemají radost a stejně jako starosta věří v dopadení darebáka. „Škoda, byla tu ta lípa jen krátce. Vandalovi patří ruce zpřerážet. Tak snad vysadí jiný strom, který vydrží déle,“ řekla Petra z Městce.

Co bude dál? Zlomená lípa musí být pochopitelně odstraněna. A radnice se skutečně na její místo chystá vysadit novou lípu. „Bude to na podzim, zřejmě 28. října, kdy se radnice připojí k celorepublikovému pokusu o rekord ve výsadbě stromů,“ oznámil Pavlík.