Jupííí, jdeme to hned zkusit," volal v pátek odpoledne malý kluk, který se bezprostředně po slavnostním otevření vrhl do soustavy silnic, křižovatek a dopravních značek.

Navíc se nemusel bát, že by jej ve chvilce nepozornosti srazil bezohledný řidič. Ocitl se totiž na dětském dopravním hřišti.

To vyrostlo v sousedství místní základní školy, kde se rozkládá poměrně rozlehlá zahrada sloužící dětem ke hrám a relaxaci. Zároveň ale tomuto prostoru chybělo potřebné vybavení.

Vedení školy přišlo s myšlenkou vybudovat právě zde dopravní hřiště určené zejména nejmenším školákům. „Děti vlastně nikde neměly možnost trénovat bezpečný pohyb v silničním provozu a seznamovat se s důležitými dopravními předpisy. Ještě loni v květnu jsme netušili, jak se naše zahrada změní k nepoznání. Využili jsme možnosti získat finanční prostředky na uskutečnění zmíněného nápadu v rámci grantového programu automobilky TPCA Partnerství pro Kolínsko 
s prioritou Bezpečná doprava," uvedla učitelka prvního stupně Eva Mrázková.

Projektový návrh s názvem „Dětskou hrou pro větší bezpečí" na vybudování dopravního hřiště uspěl a byl vybrán grantovou komisí. Dokonce se dostal až do užšího výběru a díky obrovské podpoře na facebooku získal nejvíce hlasů. Ve slavnostním finále, které se odehrálo v kolínském divadle, pak došlo 
k předání šeku na 200 tisíc korun zástupcům školy.

Nu a nyní se už po dopravním hřišti prohání první školáci. Vedení školy i rodiče si slibují, že dopravní hřiště bude znamenat později větší zkušenosti dětí v klasickém dopravním provozu a tím i menší riziko účasti na nehodách. „Je to určitě fajn nápad a je dobře, že se to podařilo dotáhnout až do konce," uvedl jeden z rodičů.

MIROSLAV S. JILEMNICKÝ, MILAN ČEJKA